marca 15

Na początku marca na forum.mikronacje.info pojawił się władca Cesarstwa Reunionu, Klaudiusz I. Zaproponował, by jego mikronacja znalazła się na mapie polskich państw wirtualnych. Pomysł spotkał się z tak dużym zainteresowaniem, że w OPM trwają rozmowy nad przyjęciem Reunionu w poczet państw członkowskich OPM. Czytaj dalej »

Autor: Henryk Leszczyński

lutego 01

Ponad rok temu, 27 stycznia 2008 roku grupa państw założyła Organizację Polskich Mikronacji, dziś zrzeszającą aż 15 krajów polskiego mikroświata. Na pamiątkę tego doniosłego dnia, z inicjatywy Księstwa Sarmacji ustanowiono Święto OPM. Jego pierwsze obchody odbywają się w Książęcym Mieście Grodzisku, stolicy Księstwa Sarmacji. Dziś drugi dzień uroczystości.
Obchody odbywają się na czacie. Relacja na licencji OjekWatch.
Czytaj dalej »

Autor: Henryk Leszczyński

listopada 14

Niechciana konwencja

Mikroświat Komentarz Wyłączone

Przyjęta 7 października Konwencja w sprawie tytułów i stopni naukowych i zawodowych okazuje się kolejnym dowodem na bezsilność Organizacji Polskich Mikronacji. Dokument podpisały tylko trzy z czternastu państw członkowskich – Sarmacja, Interland i Erboka. – Dziwię się, że po dość burzliwej dyskusji zainteresowanie konwencją jest tak słabe – powiedział nam diuk Piotr Kościński, sekretarz generalny OPM. Czytaj dalej »

Autor: Henryk Leszczyński

września 07

Trzy lata Surmenii

Mikroświat Komentarz Wyłączone

Sobotni wieczór w Surmenii upłynął pod znakiem obchodów trzeciej rocznicy powstania Królestwa. Na zorganizowane z tej okazji uroczystości przybyło wielu mikroświatowych notabli. Po raz pierwszy w historii mikronacji mogliśmy zobaczyć orędzie autorstwa króla Surmenii, Pavla Zeppa I.

Surmenia powstała 1 września 2005 roku. Specyfika panującej tam wówczas demokracji bezpośredniej, wymagającej dużej i stałej aktywności sprawiła, że kraj znalazł się w permanentnym kryzysie. Dopiero w kwietniu 2006 roku w ramach reform, jako obowiązujący ustrój wprowadzono monarchię konstytucyjną. Pierwszym władcą został Pavel Zepp I, który do dziś zasiada na surmeńskim tronie. Większość Surmeńczyków pozytywnie ocenia te zmiany. – W mojej opinii był to bardzo udany ruch i uważam, że te kilka lat wniosły pozytywną twarz Suremnii do mikroświata – powiedział nam kanclerz rządu surmeńskiego, Victor de Zepp.
Królestwo Surmeńskie to jedna z mniejszych, jednak dość ciekawych mikronacji. Mimo wielu perypetii, miesięcy zarówno dynamicznego rozwoju jak i postępującego kryzysu, Surmenia jest stabilnym i poważnym organizmem państwowym. Dzięki autorytetowi władcy nie podzieliła losu wielu innych, podobnej wielkości państewek, które w walce o przetrwanie gubiły swą historię, kulturę stając się tworami dziś nazywanymi popularnie yoyonacjami. – Przede wszystkim: oryginalność. Jeśli chce się rozwinąć projekt podobny do wielu innych, ma się małe szanse na powodzenie. W przypadku Surmenii naród postawił na koncepcję państwa mającego coś z realnej Grecji i byłej Jugosławii i przez cały czas staramy się jej trzymać – powiedział w rozmowie z nami JW Pavel Zepp.
Wczorajsza uroczystość była zwieńczeniem Tygodnia Surmenii. Oprócz przedstawicieli lokalnych władz na obchodach pojawili się także Franciszek Józef, monarcha austro-węgierski oraz Sarmaci: książę Piotr Mikołaj, Daniel hrabia Chojnacki, minister spraw zagranicznych Aaron Rozman i Marcel Hans z Trizondalu. Szef sarmackiej dyplomacji podkreślił w swym przemówieniu, że Surmenia jest dla Księstwa nad wyraz ważnym partnerem w polityce międzynarodowej. Spotkanie zwieńczyło pierwsze w historii mikronacji orędzie wideo autorstwa JW. Pavla Zeppa (zobacz tutaj lub tutaj).

Autor: Henryk Leszczyński

kwietnia 21

Jakoś tak się w moim v-życiu złożyło, że zawsze miałem szczęście do odnajdywania krajów w jakichś sposób dotkniętych nieszczęściami losu. Dla niektórych nieszczęściem losu była osoba władcy, dla niektórych obywatele, którzy chodzili i oznajmiali wszem i wobec, że pacyfista to człowiek zły, ale mniejsza o to. W moim pilotażowym artykule, dotyczącym Wolnego Miasteczka WinkTown, padło również na mikronację dotkniętą katastrofą – w tym wypadku nuklearną. Jednak człowiek to – jak się okazuje – najlepszy ekstremofil ze wszystkich – potrafi żyć wszędzie i zawsze, choćby nie wiadomo, jaka menda mu stanęła ma drodze. Podobne słowa można skierować pod adresem Samundy – dosyć oryginalnego państwa, które wciąż jednak wygląda jak krajobraz po bitwie, z różnych powodów.

Czytaj dalej »

Autor: Geryon Khryzaoris

marca 31

Nie tak dawno temu, moją uwagę na forum mikronacji zwrócił pewien osobliwy człowiek, który zarejestrował się pod jakże pasjonującym nickiem "Talerz". No cóż, człowiek o "odmiennych" poglądach na mikroświat – pomyślałem wówczas, nie oczekując od człowieka o tak wymyślnym pseudonimie większej aktywności – mieliśmy wprawdzie na forum już inne części zastawy kuchennej, a nawet damskiej garderoby. Jednak, Talerz napisał o swojej inicjatywie – czymś, czego nie można było jeszcze wówczas nazwać mikronacją. Sami się tytułowali "Miasteczkiem WinkTown" bądź "Stowarzyszeniem Forumowych Pijaków". Cóż, żadna z nazw mnie nie zafascynowała, szczególnie iż ów twór nie przypominał wcale mikronacji, a głównym punktem życia mieszkańców był bar o wątpliwej reputacji. Od razu mówię, że na danym etapie nie byłem wielkim entuzjastą WinkTown – ba, byłem nawet przeciwnikiem jego włączenia się do struktur v-świata.

Czytaj dalej »

Autor: Geryon Khryzaoris