kwietnia 25

Michał diuk Łaski przedstawił w piątek w Izbie Poselskiej projekt Podatku Bankowego. Zakłada on pobór jednego promila ze środków zgromadzonych na każdym koncie bankowym. – Jego obowiązywanie w przypadku nieaktywności systemu gospodarczego oraz zmniejszenia przepływu kapitału powinno być elementem rozsądnej i sprawiedliwej, a do tego pożytecznej funkcji państwa – uzasadniał wnioskodawca.- Byłoby lepiej, gdyby Sejm zajmował się sprawami aktywizacji naszej gospodarki, a nie podcinaniem tego co jest dobre – ripostował hrabia Dariusz Makowski. Czytaj dalej »

Autor: Henryk Leszczyński

kwietnia 25

W parlamencie trwa wojna podatkowa. Nad przyjętym przez Izbę Poselską projektem uchylenia podatku dochodowego dyskutuje Senat. Choć we wstępnym głosowaniu nie odrzucił projektu, wiele wskazuje na to, że zrobi to w kolejnym, po debacie. Czytaj dalej »

Autor: Henryk Leszczyński

maja 29

Jestem członkiem UKL, ale wypowiadam się we własnym imieniu

W Sarmacji raz na jakiś czas odbywają się wybory do Izby Poselskiej. Zwykły obywatel może wtedy wyrazić swoją opinię na temat kandydatów, którzy często zsiadali już w Izbie. Ale na jakiej podstawie ma to zrobić? Na podstawie wrażeń wywołanych kilkoma plakatami? Na podstawie emocji wzubudzonych jakimiś trzeciorzednymi walkami personalnymi? Być może niektórzy wyborcy kierują się takimi przesłankami. Ja jednak wierzę, że Sarmaci są mądrzejsi niż przeciętni wyborcy w świecie realnym i  mam nadzieję, że zwracają uwagę przede wszystkim na programy partyjne oraz konkretne działania i dokonania poszczególnych polityków. Niestety, o działaniach na forum IP mówi się niewiele. Postanowiłem coś z tym zrobić. Dlatego właśnie chciałbym zwrócić uwagę Sarmatów na niedawno złożone projekty ustaw. W nieniejszym artykule chciałbym opisać i ocenić projekt PPS zgłoszony przez Posła Kellera:

TUTAJ

W projekcie proponuje się zwiększanie zapomóg z 50 lt do 100 lt, co może być zabójcze dla budżetu. Poza tym, wypłacanie zapomogi w dwóch transzach (druga wypłacana jeżeli zostaną spełnione warunki określane przez ministra) niepotrzebnie komplikuje system, który i tak często był niesprawny. Za projektem (oprócz wnioskodawcy) opowiedział się tylko Marszałek de Folvil-Arped, ale jego wypowiedź ("Wszak pieniądze zawsze lepsze w obiegu niż na państwowych kontach zalegające")  zupełnie dyskwalifikuje Go jako polityka. Coś takiego mógłby wymyslić tylko Andrzej L. (i to ze dwa lata temu, bo już nie teraz). Bo pieniędzy jest na wszystko… tylko źli rządzący nie chcą dać. Ciekawe, czy Poseł Keller i Marszałek de Folvil-Arped słyszeli kiedyś o takich trudnych słowach jak "deficyt" i "inflacja".

Moim zdaniem powinniśmy pójść w zupełnie innym kierunku. Byłem chyba jedną z pierwszych osób, która mówiła wprost o zniesieniu zapomóg (jeszcze w 2005 r.). Taka operacja byłaby  uzasadniona szczególnie dziś, gdy istnieje coś takiego, jak tzw. praca społeczna. Praca społeczna wymaga pewnej aktywności mieszkańca, który jak chce mieć trochę kasy, to musi klikać codziennie. Przy okazji odwiedza stronę Sarmacji. Być może coś skomentuje, być może napisze własny post, albo artykuł…  No i system jest zautomatyzowany. Nie trzeba do jego obsługi ministra :)

Praca społeczna nie jest jednak doskonała. Według mnie, trzeba inaczej naliczać wynagrodzenie za pracę społeczną. Musimy odejść od współczynników, które powodują, że dłużej mieszkający w Sarmacji (potencjalnie bogatsi) dostają więcej za tę samą pracę. Wynagrodzenie powinno się ukształtować na poziomie ok. 1 lt za każdą pracę społeczną. Niby to niewiele, ale jeżeli się ma jeszcze pracę syriuszową, to w niedługim czasie można kupić kawałek ziemi i wybudować dom. A w międzyczasie starsi Sarmaci  niech zadbają o młodszych. Panowie socjaliści! Jesli tak chcecie pomagać biednym, to sami najpierw pomóżcie!

Andrzej bnt Dzikowski

Autor: Andrzej Dzikowski

kwietnia 26

W najbliższą sobotę, 28 kwietnia 2007 roku o godz. 21.00 na Polczacie (pokój "palac-ksiazecy") odbyć się ma konferencja zatytułowana "Syriusz z perspektywy małych i średnich przedsiębiorstw". Ale nie tylko dla nich jest ta konferencja. Bardzo mile widziani są wszyscy przedsiębiorcy, którzy mają jakiekolwiek pomysły, uwagi dotyczące Systemu Automatycznej Gospodarki Syriusz. Wszyscy wiedzą, a przynajmniej wiedzieć powinni, że Syriusz wolny od wad NIE jest. Ale nie warto patrzeć bezczynnie, jak Syriusz staje się gorszy. Zróbmy wszystko, by stawał się lepszy i lepszy… Przecież stać nas na to! Doświadczenie pokazuje, że warto mieć wszystko dobrze zaplanowane. Taki też jest główny cel konferencji – ustalenie głównych kierunków rozwoju Syriusza. Redakcja Gońca Czarnoleskiego gorąco zaprasza na spotkanie i informuje wszem i wobec, że postara się streścić jego przebieg i ustalenia na swoich łamach.

Autor: RedNacz

marca 24

Nie jestem specjalistą od gospodarki i nie uzurpuję sobie takiego tytułu. Aktualnie jestem symaptykiem NZM, ale planuję powrót na łono UKL jeśli chodzi o zapatrywania polityczne. To tyle tytułem wstępu.

Po co to piszę? Bo zauważyłem, że wszyscy w Sarmacji popełniają pewien zasadniczy błąd. Wszyscy – czy to partia, kandydat niezależny, czy komitet wyborczy – opracowuje skomplikowany program naprawy gospodarki. Jakby Syriusz i tak nie był niedziałającą plątaniną skryptów na miarę ENIACa…

Czy można być tak ślepym?! Tworzycie niestworzone teorie, analizujecie wyssane z palca przykłady, a nie dostrzegacie podstawowej bolączki naszej gospodarki. Jest zbyt skomplikowana. Ja sam nie podjąłbym się prowadzenia firmy Syriuszowej ze względu na stopień komplikacji systemu. I nie mówię tu, że nie zrobiłbym tego po którejś z proponowanych reform, a obecnie. A wy chcecie to jeszcze komplikować?

Ja na Wasze programy gospodarcze mam jedno proste słowo. Upraszczać! Po co mocniej zaciskać supeł, którym stał się Syriusz?! Macie pod ręką rozwiązanie dla śmiałych, dla odważnych. Rozwiązanie dla tych którym szczęście sprzyja. Tak jak Aleksander Wielki rozciął Węzeł Gordyjski, tak wy możecie zastąpić Syriusza nowszym i bardziej sprawnym tworem – Suwerenem. I jeszcze go nieco uprościć.

Szczęście śmiałym sprzyja!

VIVAT SUWEREN!

Autor: Szabel

marca 24

Dzisiaj, około godziny 10.00 rano członek SPD – Dariusz „Kedar” Makowski, ogłosił postanowienia swojej partii, w związku ze zmianami w gospodarce Sarmacji.
Plan reform podany przez Pana Makowskiego, może oznaczać spore zmiany, bo jak sam powiedział – „Stworzyliśmy nowy mechanizm napędzający gospodarkę”.
   
Pan Kedar, ujawnił nam ustawy, którymi partia SPD miałaby się zająć w IP:

– wprowadzenie zużycia surowców w systemie Syriusz, co ma zaowocować powstawaniem nowych nieruchomości i zwiększonym popytem na dobra sarmackie,
-  zapewnienie ochrony pracowników Syriusza, chodzi tu głównie o gwarancje wypłacania im należnych sum libertów,
– zwiększenie wydajności produkcji surowców w Syriuszu,
– wprowadzenie bezzwrotnej pożyczki dla przedsiębiorców.

Jak oznajmił Pan Dariusz Makowski, partia będzie dążyć także do zmniejszenia ilości pieniędzy, które są otrzymywane w postaci bezzwrotnej zapomogi dla nowych mieszkańców. SPD ma zamiar obniżyć ilość libertów do tego stopnia, aby starczały one mieszkańcom do 1 miesiąca.

Sarmacka Partia Demokratyczna pragnie przedstawić także przepisy związane z GPW:
-„ Z nowych projektów gospodarczych, które zamierzamy przedstawić Sarmacji to pakiet przepisów prawa dotyczących Giełdy Papierów Wartościowych”.

Pan Kedar z Margon mówi o projekcie optymistycznie:
 „Urozmaici nam SGPW życie gospodarcze w Sarmacji i wprowadzi trochę "pozytywnej spekulacji"”.

Powyższe ustawy, które Sarmacka Partia Demokratyczna miałaby wprowadzić w najbliższych wyborach do Izby Poselskiej mogą oznaczać naprawę Syriusza i poprawienie działalności przedsiębiorstw, kosztem pojedynczego mieszkańca.

Autor: Bartłomiej Gajewski