czerwca 28

Wywiad Gońca Czarnoleskiego
z twócą Forum Sarmackiego
Mateuszem Gawendą

1. Narodziny forum – jakie są jego początki?

Początki były dość dynamiczne. Po założeniu forum i rozreklamowaniu go w Sarmacji, w kilka dni zapisało się około 30 ludzi i powstało 300 postów. Pomysł założenia sarmackiego forum zrodził się już dość dawno i był już kilka razy bezowocnie forsowany. Tym razem jednak doszło do częściowego sukcesu.

- Skąd wziął się pomysł?

Pomysł powstał dawno temu. Po prostu nigdy specjalnie nie przepadałem za listami dyskusyjnymi zapychającymi mi skrzynkę mailową wieloma listami, działającymi na strasznie tandetnych serwerach Yahoo!, które bardzo często zawodzą. Poza tym tyle wiadomości powoduje fragmentację plików z nimi na dysku twardym, a w konsekwencji skutkuje wydłużonym czasem uruchamiania programu pocztowego i większym zużyciem dysku :)

- Jak to się rodziło od pomysłu do realizacji?

Dawno temu podjąłem pierwszą próbę założenia forum. Niestety – nie wypaliła ona i po paru dniach forum już nikt nie odwiedzał. Wiedziałem jednak, ze są w Sarmacji ludzie którzy też nie przepadają za LDKS – strasznie zaofftopowaną, zapychającą maila itd. Dlatego też po dość długim czasie podjąłem drugą próbę – tym razem zastosowałem lepszy skrypt phpBB by Przemo dający większe możliwości. Na początku pomagali mi także Robert Czekański oraz Konrad Hergemon – zajmowali się administracją i reklamą forum, co przyniosło niebywałe skutki. W końcu w wyniku referendum forum stało się oficjalnym miejscem publicznym KS i… istnieje nadal :)

2. Jaką misję ma do spełnienia Forum w obrębie Księstwa?

Forum jest przede wszystkim dla ludzi którzy nie lubią bądź nie umieją posługiwać się listami dyskusyjnymi. Przydaje się ono też w wypadku, gdy robienie czegoś za pomocą list dyskusyjnych jest strasznie niewygodne – m. in. głosowania IS, realizowanie pewnych projektów, czy też rozmowy dotyczące gospodarki sarmackiej. Misją jest zachęcenie większej ilości mieszkańców Sarmacji do aktywnego udziału w jej życiu, oraz umożliwienie wyboru tym, którzy po prostu LDKS nie trawią. Forum ma także większą skuteczność w wypadku różnych projektów – trudniej na nim aby jakiś temat nagle zaginął, czy też aby użytkownicy zeszli daleko z głównego wątku do OT.

- Jaka jest Twoja Wizja jako jego Twórcy?

Chciałbym aby wszystkie sarmackie rozmowy odbywały się na forum. Jest ono wygodniejsze – uniemożliwia offtopowanie w normalnych tematach, mamy dobrą kontrolę nad tym co się na nim dzieje, nie musimy czytać ani ściągać nieinteresujących tematów. Moje marzenie nie jest  jednak w tej chwili możliwe do zrealizowania, ze względu na przywiązanie Sarmatów do LDKS. Mimo wszystko chciałbym, aby forum stało się miejscem wymiany doświadczeń dla przedsiębiorców – chodzi mi tutaj o politykę cenową, zagwarantowanie stabilności rynku, propozycje zmian i rozwoju sarmackiej gospodarki itp. Na forum łatwiej o tym dyskutować, gdyż nie musimy się przedzierać przez inne tematy, można robić ankiety, wyraźny podział na tematy nie pozwala niczemu umknąć. Myślę, że cel jest osiągalny.

3. Kiedy Forum jest lepsze od Listy Dyskusyjnej, a kiedy gorsze? Do jakich zadań się nadaje, a do jakich nie?

Forum jest lepsze zawsze, gdy mamy coś konkretnego do powiedzenia, sprecyzowany obszar zainteresowań. Na liście dyskusyjnej najczęściej jesteśmy zmuszeni czytać wszystko, bądź się przez różne wiadomości przedzierać. Łatwo tam też zgubić główny wątek i zacząć tzw. "offtopy". Na forum panuje zawsze lepszy ład, tematy nie zamierają tak łatwo i są wyraźnie od siebie oddzielone. Także poleciłbym je każdemu, kto rzeczywiście chce o czymś porozmawiać i lubi porządek. Kiedy forum jest gorsze? Z pewnością jest bezlitosne dla tych, którzy piszą "byle napisać" w każdym temacie i nie mają nic ciekawego do powiedzenia… Gorsze jest też dla tych którzy mają bardzo ograniczony dostęp do internetu – np. przez modem na czas (choć w dzisiejszych czasach już chyba się nikt w ten sposób nie łączy…). Trudniej też na nim przeczytać wszystkie wiadomości, gdyż trzeba przeskakiwać między tematami.

4. Z jakimi problemami boryka się Forum?

W tej chwili forum boryka się z problemem niewystarczającej grupy ludzi do prowadzenia aktywnej dyskusji. Niestety trudno dyskutować w małym gronie. Dlatego też pojawił się pomysł – przynajmniej tymczasowego – uściślenia forum do tematyki gospodarczej (chcemy przeprowadzić specjalną akcję reklamową). Gdyby w tym temacie zaczęło się pojawiać coraz więcej wiadomości, możemy liczyć na większe zainteresowanie forum, a w konsekwencji – na rozszerzenie jego tematyki.

5. Skąd się bierze forumofobia?

Bierze się ona głównie stąd, że ludzie nie znają dokładnie sposobu działania for internetowych lub mają źle skonfigurowane, bądź stare przeglądarki. Skrypt w wersji przemo został znacznie ulepszony w stosunku do zwykłego phpBB. Posiada wiele udogodnień, o czym większość ludzi nie ma pojęcia lub nie umie z nich dobrze korzystać. Naprawdę nie trzeba 500 kliknięć żeby przejrzeć wszystkie tematy na forum. Nie trzeba czekać w nieskończoność aż załaduje się strona… Forum stoi na specjalnym, szybkim serwerze, dzięki któremu wygoda poprawia się znacznie. Forumofobami są także offtopowicze, czyli ludzie wtrącający się do każdej dyskusji, nie mający nic specjalnego do powiedzenia. To właśnie oni czują się zagrożeni, gdyż forum – jak wcześniej wspomniałem – trudniej przejrzeć w całości (choć niewiele). Innym źródłem forumofobii jest przyzwyczajenie do LDKS – jeśli ktoś nie jest w stanie poświęcić trochę czasu aby się przekonać że coś innego jest lepsze – może nie do końca warto z nim dyskutować?

6. Plany, marzenia, oczekiwania, obawy…

Plany i marzenia już podałem – aby forum było miejscem dyskusji w Sarmacji, zamiast niewygodnej LDKS :) Wierzę, że będzie się ono rozwijać w dobrym kierunku…

Wywiadu udzielił:

Mateusz markiz Gawenda h. Kuźnia
Programista PASI
Sędzia Trybunału Honorowego
Senator Księstwa Sarmacji
Administrator Oficjalnego Forum Księstwa Sarmacji

Autor: Aydamusek

czerwca 26

Pragnę poinformować wszystkich Czarnolesian, iż wasz Kasztelan oraz Podkasztelan dostali nominacje ministerialne w nowym rządzie Kanclerza Poleszczyka. Ja zostałem Ministrem Spraw Obywatelskich, a Podkszatelan YO’ghurt Ministrem Finansów i Gospodarki.

Jednocześnie informuję, iż Podkasztelan YO’ghurt od dn. 26 VI 2006 przebywa przez najbliższe dwa tygodnie na urlopie wypoczynkowym.

Autor: Aydamusek

czerwca 24

Ileż to już czasu minęło od Wyborów? Pamięta to ktoś jeszcze? Świętowanie zwycięzców zburzyło obwieszczenie o błędach systemu głosowania. Pojawiła się nowa lista zwycięzców parlamentarnych. Nagle kłótnie wszczęte już w międzyczasie na LDKS straciły swój sens.

Zapadła długa niema cisza…

I nic się nie chciało wydarzyć. Nikt nic nie wiedział. O niczym nie słyszał. O niczym się nie plotkowało.

Pozostałości poprzedniego rządu, który tak potępiał chybiony swoją drogą gabinet Pana Kudły, począł się rozpływać. Info o rządzie na stronicach Sarmacji, od dawien dawna nieaktualne nie doczekało się jakoś aktualizacji. Próby złapania Kanclerza kończyły się bezowocnie. Nie wspomnę już o braku następcy "urlopującego się" obecnie pana Bartkowiaka i zaległościach w MFiG.

I oto nagle pojawia się nowy rząd:

 1. MACIEJ markiz POLESZCZYK – Minister-Kanclerz
 2. MICHAŚ diuk WINNICKI – MDN
 3. JAKUB kawaler KACZYŃSKI – MP 
 4. MATEUSZ kawaler SUSZEK - MST 
 5. ADAM GABRIEL baronet GRZELĄZKA - MSO 
 6. PIOTR diuk KOŚCIŃSKI - MSZ 
 7. PIOTR diuk KRUPIŃSKI – minister bez teki
 8. BARTOSZ kawaler MACKIEWICZ – minister bez teki
 9. JAKUB BAKONYI - MFiG

Skład całkiem ciekawy. Ciekawie się też zaczyna. MFiG już ogłosiło, iż wyjeżdża na wakacje. Winnicki dał się poznać na LDKS nie zawsze z dobrej strony. Ja mam za sobą niezbyt udaną pseudokadencję jako MFiG za czasów zwycięskiego triumfu SPD. Pan Suszek dał mi się osobiście poznać jako niezbyt szybko działający (z różnych przyczyn – mnie wnikajmy w to) minister. Opieszałość jego drugim imieniem? Można by tu jeszcze wiele przywar i problemów wymienić z obecnym  składem. Ale nie o to chodzi.

Warto podkreślić, iż Pan Kaczyński ponownie pełnić będzie funkcję MP – miejmy nadzieję, iż zaowocuje to w końcu nową dużą falą imigracyjną.

Dlaczego o tym wszystkim piszę i to w takich niezbyt przychylnych barwach? Ano dlatego, iż NIE JEST TO RZĄD IDEALNY – taki zapewne byłby, gdyby utworzony został tylko przez NZM. Na szczęście tak się nie stało. Zaproponowano ludzi zwyczajnych i ułomnych – słowem ludzkich. Jest więc nadzieja na sympatyczną kadencję i ciekawy przebieg wypadków. Miejmy nadzieję, iż głównie szczęśliwych wypadków.

Pozostaje czekać na wotum zaufania. Powstaje pytanie – czy posłowie zaakceptują taki gabinet rządowy, czy zaufają Kanclerzowi i czy pozwolą mu zacząć działać. Czy udzielą mu potrzebnego wsparcia i dadzą szansę na spróbowanie sił w takim, a nie innym gronie. Czas pokaże. A czas to cenna rzecz – wiele z niego zostało już zmarnowane. Oczekiwanie na nowy Rząd przeciągało się w nieskończoność. Mam nadzieję, że nie zostanie to jeszcze bardziej odwleczone, ale nowy rząd zostanie sprawnie zatwierdzony i przystąpi do skutecznych działań.

Ostatni post był tylko informacją. To natomiast jest większy artykuł.

 

bnt Aydamusek
Kasztelan Czarnoelski

Autor: Aydamusek

czerwca 24

Dzisiaj, o godz. 19:05 Książe desygnował na urząd Ministra – Kanclerza Pana MACIEJA markiza POLESZCZYKA, a także jego rząd, który wygląda następująco :

 1. Pana MICHASIA diuka WINNICKIEGO na urząd Ministra Dziedzictwa Narodowego,
 2. Pana JAKUBA BAKONYI na urząd Ministra Finansów i Gospodarki,
 3. Pana JAKUBA kawalera KACZYŃSKIEGO na urząd Ministra Promocji,
 4. Pana MATEUSZA kawalera SUSZKA na urząd Ministra Samorządu Terytorialnego,
 5. Pana ADAMA GABRIELA baroneta GRZELĄZKĘ na urząd Ministra Spraw Obywatelskich,
 6. Pana PIOTRA diuka KOŚCIŃSKIEGO na urząd Ministra Spraw Zagranicznych,
 7. Pana PIOTRA diuka KRUPIŃSKIEGO na funkcję ministra bez teki,
 8. Pana BARTOSZA kawalera MACKIEWICZA na funkcję ministra bez teki.

W tym rządzie poładamy wielkie nadzieje, bo ostatni raczej się nie sprawdził. W Izbie Poselskiej złożono już wniosek o przyznanie Ministrowi – Kanclerzowi wotum zaufania.

Autor: RedNacz

czerwca 24

Ostatnimi czasy wielu mieszkańców Kasztelanii Czarnoleskiej stało sie obywatelami. Poniżej wymieniam spis wszystkich czarnoleskich obywateli :

 • A2554    Andrzej kaw. Dzikowski h. Dzik
 • A3312    Bartosz "wreathbringer" bnt Rogalski h. Wieniec
 • A3695    Marcin "Zeman" Zemanek
 • A4033    Emanuel "nospheratu" bnt Śmigło h. Sejmitar
 • A5157    Jakub "Yoghurt"
 • A5766    Dawid Gregory
 • A5831    Piotr Jabłoński
 • A5852    Adam Gabriel "Aydamusek" bnt Grzelązka h. Opoka
 • A6049    Monika "Malutkas" D.
 • A6149    Krysia "Aida" s.d. Jarosławska h. Szeliga
 • A6316    Mateusz "Zidane" Zidane
 • A6626    Agata "massie" B*****
 • A6722    Mateusz Kozłowski
 • A6726    Maciej Piaskowski   
 • A6739    Pantalejmon Domeyko   
 • A6963    Zbigniew "Zbynio" Malon
 • A6966    Mateusz "Nekkoru" Olejniczak
 • A7021    Łukasz Leszczyński
 • A7056    Karol "Crackers" Krak   
 • A7059    Kajetan "Stanisław Koniecpolski" G
 • A7157    Mariusz "Oshogbo" Oshogbo

W chwili obecnej to właśnie Czarnolas ma największą liczbę obywateli – 21.

Co to jest właściwie obywatelstwo i jakie ma znaczenie w Sarrmacji ?

Obywatelstwo to przepustka do korzystania z WSZYSTKICH elementów życia w Sarmacji. Obywatelstwo daje nam prawo głosu, sami decydujemy kogo chcemy widzieć w polityce. Ale co zrobić, żeby je uzyskać ? Trzeba uzasadnić w 10 zdaniach (lub więcej), dlaczego chce się je mieć. Gdzie ? Pod adresem http://www.wniosek.sarmacja.prv.pl/  Kto je nadaje ? Jego Książęca Wysokość Piotr Mikołaj Kozanecki h. Wąż.  Jakie kryteria ? Oprócz uzasadnienia należy mieć przynajniej 15 lat, ale, co ważne, są wyjątki. Książe stosuje je, jeśli uzasadnienie jest bardzo dobre, a sam ubiegający się jest w miarę aktywny w wirtualnym życiu. Poza tym, aby uzyskać obywatelstwo Księstwa Sarmacji, nie można mieć obywatelstwa innego, obcego państwa wirtualnego.

A zatem wszystkich zapraszam !  

Autor: RedNacz

czerwca 22

O wyborach wszyscy zdążyli już chyba zapomnieć, tymczasem nie utworzono nadal nowego rządu i nic niemal nie słychać o tym, by miało to nastąpić lada dzień. To zaś prowadzi do paraliżu państwa. Dane o ministrach od dawna nie były aktualizowane i ciężko zorientować się kto i za co jest w sumie odpowiedzialny. Ostatnimi dniami szwankuje jedno z najważniejszych ministerstw – MFiG. Na statucie GG pana Bartkowiaka możemy wyczytać niezbyt radosną wiadomość: "..wracam w połowie lipca". Nikt nie wie, czy został wyznaczony następca. Sądząc jednak po zalegających wnioskach o rejestracje nowych firm – to chyba nie. każdy ma prawo do wakacji – jednak przydałoby się wcześniej przekazać obowiązki zastępcy.

Krążą także pogłoski o kolejnych rozruchach Teutońskich. Jak widać "teutoński maj" wcale nie wygasł i buntownicze zarzewie nie zostało ugaszone, a rebelianckie chwasty nie wyrwano jeszcze do końca z korzeniami. Widać co poniektórym teutończykom się po prostu nudzi.

Okres wyborczy to czas niezbyt przychylnego nastawienia wielu Sarmatów do Wandejczyków. Styl ich bycia oraz wątpliwej jakości wartość merytoryczna ich wypowiedzi zdenerwowała wielu Sarmatów, co zaowocowało odezwą arystokracji sarmackiej.

Brama Sarmacka sięgając dna zeszła na psy zaśmiecając się grafomańskimi grafikami. Sezon ogórkowy trwa. Marnotyzm szerzy się w sarmackiej oficjalnej prasie.

Przedwczoraj przed północą szwankował serwer, co zaowocowało koniecznością ręcznego resetowania Syriusza. Na szczęście dokonał to pan Gawenda pod nieobecność pana Bartkowiaka. Wczoraj późnymi godzinami serwer Sarmacji padł. Ostatnimi czasy często zdarzały się drobne niefunkcjonalności serwera. Wczorajsza niedyspozycja trwałą jednak kilka godzin.

Jakby nie dość tego, okazało się dzisiaj, iż paraliż sięgnął Syriusza. Firmy transportowe wyczerpały swoje zapasy benzyny i nikt nic dziś nie może przewozić. Aby zaś zrobić benzynę, trzeba najpierw dostarczyć rafineriom ropę, a potem benzynę do firm transportowych. Jeśli okaże się, że nikt nie ma ukrytych zaskórniaków transportowych, konieczna będzie interwencja MFiG – ta zaś powodu nieobecności Bartkowiaka jest niemożliwa póki co. Więc albo wybrany zostanie nowy rząd – to zaś może potrwać nieokreśloną bliżej ilość czasu, albo zainterweniuje PASI. W przeciwnym wypadku cała gospodarka stanie w miejscu.

Koniec czerwca to koniec szkoły oraz gorący okres dla studentów. Potem przyjdą wakacje. Jakie wówczas przytrafią się kryzysy? Z jednej strony spodziewam się nieobecności wielu Sarmatów. Mam nadzieję, że nowy rząd – gdy już powstanie – zabezpieczy się przed wakacyjnymi nieobecnościami swych ministrów przekazując obowiązki wiceministrom. Z drugiej strony jest pewna nadzieja na napływ nowych sarmatów do naszego Księstwa.

Są także pozytywy. Uzupełniono właśnie zbiór skryptów integracyjnych. Od dłuższego czasu rozwija się i przemienia panel zarządzania firmą. Poszerzono także statystyki produkcyjne, dzięki czemu wiadomo czego brakuje najbardziej. Nastąpił wysyp wielu małych firm dostarczających deficytowych surowców. Deficyt przesuwa się obecnie w stronę benzyny, oczyszczania, środków czystości, kabli, plastiku, podzespołów oraz narzędzi. Głównie z powodu niewielkiej mocy przerobowej nowych firm. To jednak winno z czasem się poprawić – o ile będą pojawiać się nowi Sarmaci i zechcą podjąć pracę. A stawki płacowe są całkiem już wysokie. Ruszyła także nowa branża przemysłowa. Wznowiono w nowo powstałych Czarnoleskich Zakładach Lotniczych produkcję pojazdów latających. Z linii montażowej zeszły pierwsze samoloty transportowe oraz dzisiaj – prywatny helikopter cywilny.

Podjęto także pewne próby integracji Korony. Dwa miasta podjęły współpracę partnerską, co może zaowocować rozwojem i uatrakcyjnieniem tego obszaru.

Pozytywnych inicjatyw ostatniego kwartału jest dużo więcej. Szkoda że rozwój Księstwa zaburzany jest w tym roku przez tak liczne i głębokie kryzysy.

 

Aydamusek
Kasztelan Czarnoleski

Autor: Aydamusek