Zakończyły się wybory uzupełniające do Izby Poselskiej. Oto ich wyniki:

Liczba osób uprawnionych do głosowania: 157 (100%).

3. Jarek Sadowski: 12,

4. Maciej Krzemiński: 7,

5. Bruthus Perun: 5.

Liczba oddanych głosów pustych: 12.

Miejsce posła Kaczyńskiego zajął więc p. Paweł Kruk-Staszek, reprezentant NZM, który zdystansował przeciwników. Już za 3 tygodnie koniec kadencji, więc te wyniki cieszą Monarchistów, którzy ze spokojem będą oczekiwać na kolejne wybory do IP. W tym momencie mają w Izbie miażdżącą przewagę nad innymi frakcjami: 3 posłów, pozostałe partie mają tylko po jednym reprezentancie. Oby woda sodowa nie uderzyła monarchistom do głowy. Szalenie martwi niska frekwencja, tak jak w niedawno zakończonym referendum głosowała tylko połowa obywateli.  Przy następnych wyborach Komisja Wyborcza powinna wyciągnąć z tego wnioski i przeprowadzić intensywniejszą akcję promocyjną. Pewnym rozwiązaniem byłyby także sankcje dla malkontentów. Jednak w państwie demokratycznym (w uproszczeniu) takie rozwiązania nie są zbyt właściwe.

Henryk Leszczyński

Autor: Henryk Leszczyński

sierpnia 31

Wczoraj o godzinie 12:00 odbyły się towarzyskie mecze v ligi. W meczach towarzyskich zaprezentowały się dwie z trzech czarnoleskich drużyn.Zacznijmy może od towarzyskiego meczu KS Sailor Fer  z  KS Czarnolasem . KS Czarnolas w meczu zaprezentował się słabo , a gospodarze strzelili dwie bramki już w pierwszej połowie.Później klub z Czarnolasu próbował atakować ale już nic nie wychodziło.KS Sailor Fer bronił się do końca meczu.I słusznie.Wygrał 2:0 [2:0].
Drugi mecz to mecz AC Czarnolasu z S.K.S. Srebrnym Rogiem.Drużyna z Czarnolasu zaatakowała od początku meczu i narzuciła pressing.Już w pierwszej minucie gola dla Czarnolasu zdobył Waszczak Pafnucy. W 4 minucie bliski strzelenia bramki był Henryk Sarmainho ale on trafił z główki w poprzeczkę.Różyk Sarmach  nadal prazentuje świetną formę.Przypieczętował pogłoski strzelając bramki w 10 i 17 minucie.Było już 3:0 dla czarnolesian.Chwila nieuwagi i zawodnik SKSu strzelił bramkę w 25 minucie.Jednak cztery minuty później obrońca SKSu Rafał Bojara popełnił błąd i podał za lekko do bramkarza.Do piłki dopadł Gałkiewicz Antym i miną bramkarza lobując go do pustej bramki.Do przerwy wynik się utrzymał chociaż SKS miał szansę strzelając z wolnego.Piłka poleciała obok słupka.W drugiej połowie Czarnolesianie bronili swojego rezultatu.SKS co chwile miał dobre akcje jednak często piłki łapał nowy nabytek Czarnolesian Radomir Kriżakow.
W 66 minucie Brych Lambert otrzymał podanie od Sarmainho Henryka i strzelił z 33 metrów.Piłka mocno odbiła się od słupka i wpadła do bramki dając już końcowy wynik 5:1. Czarnolas udowodnił tym zwycięstwem że tak jak zapowiadał ma dobrą formę. Było to już trzecie zwycięstwo z rzędu.Miejmy nadzieję że będzie tak dalej.

Gerard Szopkowski

Autor: Gerard Szopkowski

sierpnia 30

Od przedwczoraj znamy już wyniki referendum w/s udzielenia wotum nieufności kanclerzowi Matwiejowi mar. Skarbnikow-Radeckiemu h.Utopia. Ma on na tyle duży kredyt zaufania u społeczeństwa, że ostał się na stanowisku i będzie na nim aż do końca kadencji (ponad trzy tygodnie).

Wyniki referendum przedstawiają się następująco:

ZA odwołaniem Kanclerza ze stanowiska opowiedziało się 28 (33.3%) wyborców

PRZECIW odwołaniu Kanclerza głosowało 44 (52.4%) respondentów

WSTRZYMAŁO SIĘ 12 (14.3%) osób

Frekwencja wyniosła 53.5% (sic!), czyli głosowało 84 spośród 157 uprawnionych.

Referendum odbyło się ze sporym opóźnieniem (pisaliśmy już o tym: „Co z referendum?” 20 sierpnia). Kiedy już wystartowało, nie obyło się bez potknięć…

Wyniki dało się przewidzieć. Rząd nie działa aż tak nieudolnie, jakby to niektórzy chcieli, aby przerywać jego kadencję. Owszem, do ideału sporo brakuje, ale takie przetasowania wprowadziłyby tylko dodatkowy zamęt na naszej scenie politycznej. Zatrważa szalenie niska frekwencja. Głosy oddało jedynie 53 procent obywateli. Czy to jakiś rodzaj strajku, czy zwykłe zniechęcenie polityką? Ten wynik częściowo tylko usprawiedliwia fakt, że mamy okres wakacyjny. Warto tu nadmienić, że frekwencja w wyborach uzupełniających do Izby Poselskiej też nie powala na kolana… Ciekawe jest także, że wysoki odsetek głosujących (14%) wstrzymało się od głosu. Widać tu brak kampanii wyborczej, a przede wszystkim zwykłej informacji dla nowych Sarmatów, nienajlepiej jeszcze zorientowanych w polityce.

Zapytaliśmy o wrażenia po referendum samego Kanclerza. „Nie powiedziałbym, żeby był duży kredyt zaufania. Po pierwsze kadencja się już kończy (3 tygodnie) i nie ma co mówić o kredycie. Dwa – wynik referendum w dużej mierze wynikał z tego, że odwoływanie rządu byłoby teraz bez sensu. Trzy- przy takiej frekwencji nie można mówić o reprezentatywności wyników. Zmian kadrowych nie planuję -szkoda robić zamęt na finiszu. Oczywiście bardzo się cieszę, że nie zostałem odwołany, ale nie traktuję tego jako pozytywnej oceny mojej kadencji. To się okaże w wyborach do IP ”- powiedział p.Skarbnikow. Gdyby każdy polityk wypowiadał się z tak dużą dozą samokrytyki, świat byłby autentycznie lepszy.

sierpnia 30

W tej kolejce nie było zbyt dużo niespodzianek. FC Czarnolas nie wygrał, ale nalezy zauważyć, że również nie przegrał więc do zwyciestwa potrzebna bedzie jeszcze jedna kolejka i wtedy kibice tej drużyny będą zadowoleni ze zwycięstwa.
A to same wyniki tej kolejki:
RTS Dynarno Czekany – KS Wandea 0:3 (0:1)
FKK Rantiochskie Kr. -  Pentagram Sola 1:0 (0:0)
SKS Podleszcz – VKS Gryf Kaizer 2:4 (1:1)
FC Zielnybor – Kotwica Srebrny Róg 1:0 (0:0)
SKS Srebrny Róg – SKS Lwy Kres 6:0 (3:0)
FC Czarnolas – KS Renifery Sola 2:2 (1:2)
KKS Tropicana Sola – SS Zielnybor 3:0 (0:0)
Rotor Precelkhanda – Graybox Srebrny Róg 0:1 (0:0)

Na początku tabeli plasuje się SKS Srebrny Róg, a zaraz za tą drużyna jest KS Wandea. Tabelę zamykają FC Czarnolas (miejmy nadzieję, że wkrótce to się zmieni) oraz Kotwica Srebrny Róg. W następnej kolejce Drużyna z Czarnolasu bedzie walczyła o punkty z FKK Rantiochskie Kr. natomiast lider ze Srebrnego Rogu stoczy rywalizację z VKS Gryf Kaizer, który plasuje się na 5 pozycji. Wszyscy czekają na niespodzianki w następnej kolejce. Liczą też na zwycięstwo FC Czarnolas, na które będzie bardzo cięzko wywalczyć na terenie wroga.

Autor: Marek Burzyński

sierpnia 30

W związku z groźbą zamachów w Krezie, od poniedziałku wprowadzono tam stan wyjątkowy. Na ulice wyszły dodatkowe patrole policji, kontrole na lotnisku stały się bardziej drobiazgowe. „Wiemy już, że groźby kierowane są od "Morvańczyków-Fanatyków". W mieście Krez chcą oni – podobnie jak w Czarnolesie, jak sami mówią – rzucać psimi odchodami na mieszkańców, oraz w domy mieszkalne i budynki publiczne. Prawdopodobnie są szykowane również pewne… ataki. Wszystko jest pod kontrolą”- powiedział burmistrz Krezu, Kryspin Czekański. Spytaliśmy się także Naczelnika Czarnoleskiej Straży Miejskiej, co o tym sądzi w obliczu zajść w Kasztelanii: „Niepokoją mnie te wieści, jednak mam nadzieję, że poradzimy sobie z tym problemem jak najszybciej. Słyszałem też pogłoski o tym, że są prowadzone próby wskrzeszenia Morvan i sam zastanawiam się nad tym, czy by to nie pomogło. Od nieudanego zamachu na Pana Emanuela Śmigło mamy wzmożone kontrole.”- uspokoił nas Tomasz Ku.

Aktywność morvańskich fanatyków jest coraz większa. Osiągnęła już północne granice KS. Oby nie skończyło się to wojną domową.

Z wyludnionych ulic Krezu Henryk Leszczyński.

sierpnia 29

Kolejka do Urzędu Pracy w Grodzisku

Ostatnimi czasy pojawiają się opinie (niestety uzasadnione), jakoby w Sarmacji szerzyło się bezrobocie. Co się dziwić. Nowi mieszkańcy wyrastają niczym rydzyki po deszczu, więc pracę im znaleźć niełatwo. Następnie jednak rodzi się myśl- zaraz! Pomocy Społecznej jako takiej w KS nie ma (prócz jednorazowej zapomogi), więc długo sobie taki bezrobotny nie pożyje. Chyba, że wybierze strajk głodowy.

Spójrzmy jednak w miarę obiektywnie: praca jest. Chociażby w Czarnolasie: instytuty naukowe, straż pożarna, pilnie poszukiwany jest kronikarz. Te vacaty niejednokrotnie dezorganizują prace w Kasztelanii. Firmy i instytucje szukają pracowników, a pracownicy zawzięcie usiłują znaleźć w nich pracę. Paranoja.

Więc w czym problem? Tłumaczę i objaśniam. Ostatnio w jednym z ogłoszeń w Urzędzie Pracy ktoś napisał w rubryce „umiejętności”: „nie wiem, jakie mam umiejętności”. Gdzie do ludzi z czymś takim! Kogoś takiego to do kabaretu tylko zapisać można, żeby było się z kogo śmiać na LDKS… Nawet niemowlę, (gdyby potrafiło) wpisałoby tam „sprawdzanie jakości pieluch i nerwów matki”. Każdy ma jakieś umiejętności! Każdy coś wie, coś umie, w czymś jest dobry! Tutaj nie ma miejsca na skromność! Trzeba walczyć o pracę! I to jest właśnie ów problem- brak zaangażowania.

Teraz merytorycznie. Co zrobić, żeby znaleźć pracę? Każdy pierwsze swe kroki skieruje do Urzędu Pracy w Grodzisku. Odstoi swoje w ogonku i dostanie formularz. Tu pojawia się zwątpienie: co ja potrafię, co się tutaj przyda? I zrezygnowanie. Wcześniej pomyślcie więc nad swoimi umiejętnościami, zainteresowaniami. Nawet, jeśli pasjonujecie się ewolucją zwieraczy u muchówek południowoamerykańskich na przestrzeni ostatniej dekady, wpiszcie to! Ktoś zauważy waszą oryginalność, a na przykładzie Tofika wiemy, że to, co oryginalne jest lepsze. Ponadto warto zamieścić ogłoszenie w specjalnym panelu w swoim profilu. A wysłanie krótkiego listu na LDKS to wręcz obowiązek. I żeby spokojnie oczekiwać na oferty, złóżcie wniosek o zapomogę (także w profilu). 50 libertów na początek w zupełności wystarczy.

Do pracy więc, drogi bezrobotny! Praca czeka, ale sam musisz po nią sięgnąć! Przecież, jak to mówią, dla chcącego nic trudnego. Czyż nie?

(Na zdjęciu: kolejka przed Urzędem Pracy w Grodzisku)