stycznia 30

Jak wiadomo, media to „czwarta władza”. Będąc dziennikarzem, twierdzę uparcie, iż, nawet w mikronacjach, odpowiednio korzystając z ich dobrodziejstw, można długo utrzymać się przy władzy. Byliśmy niedawno świadkami, jak przejechała się na tym SPD. Głęboko w swych uszach mieli opinie publiczną i pracowali, a przynajmniej utrzymywali, że pracują, w zaciszach swych ministerialnych gabinetów. Przyznać trzeba, że im się upiekło, choć nikt nie zaprzeczy, że gdyby nie protest wyborczy, byliby sztandarowym przykładem skutków traktowania opinii publicznej po macoszemu.

Teraz błąd powtarza Zarząd Sarmackiej Ligi Piłkarskiej. Jak wszystkim chyba wiadomo, zbliża się vMundial. Turniej wyczekiwany już od miesięcy, by nie powiedzieć, lat. Na forum mikronacja.pl (tak będę nazywał forum www.mikronacja.fora.pl) wszyscy przygotowują się do rozgrywek. Dodam jeszcze, że organizator na samym początku stwierdził „Sarmacji to ja tam nie widzę”. A co u nas? Ktoś stwierdził, że impreza musi się odbyć u nas, w Księstwie, ktoś stwierdził lakonicznie, że przydałoby się wybrać selekcjonera i… cisza… Nikt z Zarządu SLP (przyznaję, oprócz pana Suszka, który pisze na mikronacja.pl) nie poczuł się do tego, żeby w tej sprawie choć palcem kiwnąć. A czas upływał, termin wyboru trenera się zbliżał, a w Zarządzie nadal cichosza.

Wobec tego postanowiłem zasugerować, że coś należałoby już zrobić. Zapytałem więc na x11, jak przebiegają nasze przygotowania do vMundialu. W odpowiedzi Mateusz Suszek, który jest wiceprezesem Zarządu SLP ds. organizacyjnych (fajnie brzmi, nie?), stwierdził, co następuje: "To, ze trenerzy nic nie wiedza, nie oznacza, że nic się nie dzieje. Zarząd SLP podjął odpowiednie kroki, zmierzające do wyboru selekcjonera kadry Sarmacji.”.

 Dobrze, że kiedy to czytałem, Suszek przede mną nie stał, bo Zarząd musiałby szukać nowego współpracownika. „Podjął odpowiednie kroki.” Co to znaczy? To znaczy, że tak naprawdę uświadomiłem Wielce Szanownemu Zarządowi, iż już można coś zrobić, i że ktoś się tym jednak interesuje (no popsułem im wakacje, przepraszam, nie chciałem). A co człowiek pisze, jak nic nie zrobił, a powinien był to zrobić? Pisze, że podjął odpowiednie kroki, i że opinia publiczna nie musi o tym wiedzieć. Szlag mnie trafił.

Powiedziałem więc Suszkowi, co na sercu mi leżało (przytaczam całą wypowiedź): "Cieszy mnie, iż jakieś kroki zostały już przez Zarząd podjęte. Nauczony jednak doświadczeniem śmiem wątpić, czy te kroki są wystarczające aby mówić, ze prace posuwają się naprzód. Ponadto trenerzy to chyba główni zainteresowani, a jak dotąd pan Suszek niewiele zrobił, aby opinia publiczna była dostatecznie poinformowana. W obecnej sytuacji pragnę poinformować cały Zarząd a w szczególności p. wiceprezesa, iż, jak oświadczył p. Szopkowski, pomysłodawca i jak na razie główny organizator vMundialu, z którym zresztą utrzymuje stały kontakt, do końca stycznia należy wybrać trenera reprezentacji. Pragnę tutaj zaznaczyć, iż dziś jest 28 stycznia. Znając temperament Sarmatów wątpię, czy w tak krótkim czasie zdążymy dokonać wyboru. Proszę nie oczekiwać, ze ktoś będzie na Sarmacje czekał. W końcu niektórzy z osób bezpośrednio zaangażowanych w ten projekt stwierdziło, iz Sarmacja nie jest wcale vMundialowi potrzebna. Jednocześnie nie wyobrażam sobie faktu, aby największej polskiej mikronacji tam zabrakło. Proszę ludziom oczu nie mydlić, p. Suszek, bo to do niczego nie prowadzi, tylko wziąć się wreszcie do roboty. Dziekuję.".

A Pan jest wiceprezes Zarządu SLP ds. organizacyjnych odrzekł: "Zarząd doskonale zdaje sobie sprawę, do kiedy należy wybrać trenera. Zarząd jednocześnie nie odczuwa potrzeby informowania o swoich krokach opinii publicznej. Jestem tez bardzo ciekawy, kogo trener Leszczyński miał na myśli wypowiadając słowa "wątpię, czy w tak krótkim czasie zdążymy dokonać wyboru". Kto, według trenera, miałby wybierać selekcjonera kadry?
Mogę zapewnić, ze selekcjoner będzie wyznaczony i Sarmacja przystąpi do rozgrywek. Nie wiem, gdzie w moim, jakże krótkim, wystąpieniu pan Leszczyński dostrzegł mydlenie oczu. Powtórzę jeszcze raz: Zarząd podjął odpowiednie kroki i w stosownej chwili poinformuje opinie publiczna o ich efektach. Dziękuje bardzo."

Zamiast komentarza, znów zacytuję. Moją odpowiedź:

„Panie Suszek do jasnej cholery! Jak nie trzeba informować? (…)
Na początku chce przeprosić za ton. Nie chciałem urazić, ani podważać niczyich kompetencji. Moje wzburzenie wynika z faktu, iz zamiast informować kibiców, co się dzieje w sarmackim futbolu pisze Pan, ze "Są podejmowane kroki". Wszyscy wiemy, co to znaczy. Niemniej tusze, iż Zarząd faktycznie owe kroki podjął. Pyta się Pan, "Kto, według trenera, miałby wybierać selekcjonera kadry?" Służę i objaśniam. Niedawno Pan Timios Kiechajas, będący Prezesem Zarządu, powiedział mi: "Zapewne zostaną ogłoszone wybory powszechne wśród trenerów." Ponieważ od tamtego czasu nikt nic więcej nie powiedział, uznałem ta wypowiedz za wiążącą i to ja miałem na myśli. Sam Pan widzi, do czego może prowadzić dezinformacja. Jestem dziennikarzem, dlatego uważam, ze szerokopojęta informacja to podstawa. Wiem, może to zboczenie zawodowe. Niemniej radze, aby związek zainwestował w rzecznika prasowego. W razie jakichkolwiek problemów ze znalezieniem takowego, służę swoja osoba. Nawet nieodpłatnie. Tymczasem życzę milej pracy przy przygotowaniach do vMundialu.”

Suszek pisze, że nie trzeba nas o niczym informować, jednocześnie już się o swój błąd potykając. Gdyby choć powiedział, jak będzie wybrany trener, spekulacji by nie było. Nie było by zresztą też tej kłótni. Później jeszcze Suszek stwierdził, że „sprawa jest zbyt delikatna, żeby o niej informować”. Co to, dyplomacja? Cała reszta futbolowego vświata bębni o swoich poczynaniach w związku z Mundialem, a my tu się w konwenanse bawimy? Ja teraz się nie dziwię, że w futbolu jest takie bagno, że federacje narodowe i światowe to siedlisko kumoterstwa i korupcji. Bo wcale się nie dziwiłem na wieść o kuratorze w PZPN. To już przechodzi zresztą do nas, mikronacji. O sytuacji w Zongijskiej federacji pisałem. Owszem, państwo małe, niszowe, ale czasem ryba psuje się od tej najmniejszej płetwy, której połowa nie dostrzega.

Żeby nie być perfidnym przyznam, że „honor” Zarządu uratował Prezes Kiechajas, który wreszcie rozpisał wybory. Nie można było wcześniej?

Autor: Henryk Leszczyński

stycznia 29

[Sport]Goniec Czarnoleski sponsorem Pucharu WZSN!
Jak poinformował Michał Sosnowiecki, prezes WZSN,  GC został tytularnym sponsorem turnieju, który teraz nazywa się Goniec Czarnoleski Cup 2007.

[Sport]vMundial. Kto trenerem reprezentacji?
Prezes Zarządu SLP, Timios Kiechajas rozpisał wybory na selekcjonera reprezentacji Sarmacji w zbliżającym się vMundialu. O to stanowisko ubiegają się Mateusz Suszek (MKS Sailor Fer) i Leszek Karakachanow (FKK Rantiochskie Krasnoludy).

[Rząd]Znamy budżet.
Minister Finansów i Gospodarki, Dariusz Makowski, przedstawił budżet Sarmacji. Deficyt okazuje się znaczny, minister Makowski jak na razie nie przedstawił planu naprawy finansów Księstwa.

[Kukuły]Koniec eliminacji
Sarmację ogarnęła gorączka Kukułów. Są one źródłem natchnienia poetyckiego (vide komentarze w ostatnim arcie) a zarazem rynkiem zbytu nielegalnie pozyskanego dwudamianku winniczka.
ZOBACZ WYNIKI

Autor: Henryk Leszczyński

stycznia 28

[Tirecja-Sarmacja] Będzie hołd?
Dzis na LDKS obywatelstwa sarmackiego zrzekł się Marek Lipa. Jest on bezpośrednio zaangażowany we włączenie Tirecji (której władcą jest były Sarmata, Ivan Szabelka, znany szerzej jako Karol Marcjan) do Sarmacji na zasadzie hołdu lennego. Szabelka poinformował o tym kilka dni temu na forum mikronacja.fora.pl.

[Pałac Książęcy] Przeprowadzka do Almery
W odpowiedzi na sytuację w Izbie Poselksiej Jego Książęca Mość wyraził swoje zniesmaczenie i poinformował, iż za kadencji tego rządu nie wyda żadnego dekretu z mocą ustawy. "W praktyce oznacza to, iż do końca bieżącej kadencji „zafunduję” Księstwu Sarmacji model funkcjonowania monarchii brytyjskiej, gdzie decydujący głos należy do większości parlamentarnej oraz wyłonionego przez nią Rządu." powiedział Książę. Ponadto JKM poinformował, iż przeprowadza się do swego pałacu w Almerze "Przyjmijmy, że z powodów zdrowotno-wypoczynkowych."

[Sarmacja-Scholandia] Wpuszczamy Scholandów
Na LDKS pojawiły się sugestie, aby Sarmacką odpowiedzią na niewpuszczanie naszych rodaków do Scholandii było otwarcie granic dla Scholandczyków. "(…) należałoby wydać i odpowiednio rozpowszechnić oficjalne oświadczenie władz sarmackich, iż serdecznie zachęcamy wszystkich Scholandczyków do odwiedzenia naszego kraju (…) Nie róbmy z Sarmacji Białorusi" powiedział JKW Piotr Mikołaj.

[Sport] Co z vMundialem?
Dziś wieczorem trener FC Czarnolas, Henryk Leszczyński zwrócił uwagę na forum x11 na przedłużające się przygotowania Sarmacji do vMundialu. W odpowiedzi Mateusz Suszek, viceprezes Zarządu SLP ds. organizacyjnych, stwierdził lakonicznie, iż "Zarząd SLP podjął odpowiednie kroki, zmierzające do wyboru selekcjonera kadry Sarmacji." Zaraz po tym Leszczyński bezpardonowo zaatakował Suszka, oskarżając go o "mydlenie oczu". Zaraz potem przedstawiciel Zarządu stwierdził, iż opinia publiczna nie musi być informowana o posunięciach Zarządu SLP oraz zapewnił, iż selekcjoner zostanie wybrany na czas.

Autor: Henryk Leszczyński

stycznia 27

FCC wygrywa z Wandeą

Sport, Wszystkie Komentarz Wyłączone

Na Arena auf Schwarzwald FC Czarnolas pokonał chyba najsilniejsza kadrowo drużynę SLP – KS Wandea. Mimo porażki przed miesiącem Czarnolesianie byli dziś bardzo zmobilizowani. Wiedzieli, ze u siebie mogą wygrać z każdym.
Przeciw ofensywnej taktyce gości trener Leszczyński wystawił skład nastawiony raczej na grę ostrożną. Poskutkowało. Pierwsze pół godziny upłynęło pod znakiem walki w środku pola. Dominowała tam, będąca w doskonalej dyspozycji, pomoc gospodarzy, jednak umiejętności gości z Genosse nie pozwoliły im rozwinąć skrzydeł. Szkoleniowiec FCC taki stan rzeczy przewidział i pomocnicy gospodarzy nękali Kalinichenkę strzałami z dystansu. Jednak ani mocny strzał Gallena, ani główka Tomana nie znalazły drogi do bramki.
Pierwszy gol padł w 32. min. Rzut wolny mniej więcej z polowy boiska. Do piłki, mimo krzyków trenera dobiegających z ławki, podszedł Freddie Potts. Kapitalnie dośrodkował w kierunku Shorta, który z woleja uderzył na bramkę. Ryk publiczności zatrząsł stadionem i zagłuszył klnącego golkipera Wandei.
Zaraz potem Oakley, filar defensywy FCC został brutalnie sfaulowany przez Tsarova. Mimo nalegań piłkarzy i publiki, ujrzał on tylko żółty kartonik. Jak dowiedzieliśmy się od klubowego lekarza, Oakley będzie pauzował jeden mecz.
Druga polowa to wyraźna dominacja Wandei i raczej asekuracyjna gra FCC. Juz w 51. min. Chubarov wbiegł z impetem w pole karne, jednak Potts zdecydowaną interwencja zażegnał niebezpieczeństwo. Jak się później okazało, była to pierwsza i ostatnia wycieczka Wandei na bramkę gospodarzy.
W 74. min. wynik strzałem z dystansu ustalił Toman. Jeszcze w doliczonym czasie gry Bowling strzelił mocno po ziemi, jednak minimalnie spudłował. 

Powiedzieli po meczu:
Trener Leszczyński: "Wygraliśmy z jedna z najlepszych drużyn w SLP. Bardzo dobrze zagrała nasza defensywa, dzięki czemu Wandea nie miała niemal żadnej sytuacji. Szkoda, ze w meczu z Podleszczami nie zobaczymy Oakleya. Nie rozumiem, dlaczego sędzia nie pokazał tam czerwonej kartki, ale do niekompetencji arbitrów w tych rozgrywkach już się przyzwyczaiłem. Zarząd mógłby wysłać arbitrów na jakieś przeszkolenie, bo to, co oni wyprawiają to kpina w żywe oczy. Wrócę jednak do przyjemniejszych akcentów. Na medal spisała się także druga linia, która wybiegała nam 3 punkty. Do formy wrócił też Joseph Toman. Jeszcze tak dalej, to zostanie królem strzelców."
Freddie Potts: "Zaliczyłem asystę, fajne uczucie, trzeba przyznać. Mecz kapitalny w naszym wykonaniu. Wandea? Tak szli do przodu, że z tyłu im zabrakło."
Joseph Toman: "Cieszy mnie moja wysoka forma. Ostatnio pojawiają się spekulacje, że mogę zostać królem strzelców SLP. Cóż, obawiam się, że przy takiej taktyce FCC jest to mało prawdopodobne. Mam jednak nadzieję, że jeszcze parę ważnych bramek strzelę."

Już za tydzień mecz z SKS Podleszcz. Ostatnio FCC dość szczęśliwie z nimi wygrał. Jak będzie tym razem? Zawodnicy są dobrej myśli i w szampańskich humorach opuścili salę konferencyjną.

 

FCC Journalist

Autor: Henryk Leszczyński

stycznia 27

Po konsultacjach Kasztelana Jakuba z Księciem zmieniony został art. 9 Miasta Koronnego Czarnolas. (Zobacz dekret) Zmiana dotyczy sposobu elekcji nowego burmistrza. Teraz aby doszło do wyborów, musi o to wnioskować 10% mieszkańców miasta.
Ta decyzja to prawdopodobnie reakcja JKM i Kasztelana na nikłe zainteresowanie Czarnolesian wyborami nowego burmistrza. Należy jednak wątpić, czy podźwignie ona dogorywające miasto. Może się więc zdarzyć, że będzie dożywotnio rządził na kupie gruzów. Miejmy jednak nadzieję, że Czarnolas wreszcie odbije się od dna. Bo, jak przyznał sam Kasztelan, sytuacja jest tragiczna.

Autor: Henryk Leszczyński

stycznia 25

Zagranica.
Zakończyły się pierwsze wybory w Republice Zongyi Ludowej, której prezydentem jest były Sarmata, Gerard Szopkowski. Jest to kolejny etap w procesie demokratyzacji tego kraju. Wybierano premiera, który w ciągu kilku dni ma stworzyć rząd. Przy niskiej frekwencji (zaledwie 20%) stanowisko to objął Marcin Komosiński (Zongijski Ruch Demokratyczny). Wiele kontrowersji wzbudziło powołanie Natańczyka, członka tamtejszego rządu, Macieja Farona na stanowisko zongijskiego Zwierzchnika Sił Zbrojnych.

Zagranica.
Tirecja ma nową Konstytucję, którą ogłosił dziś król Ivan Szabelka. Wprowadza ona obowiązek służby wojskowej oraz obowiązek posiadania 15 lat przy ubieganiu się o obywatelstwo.

Sport.
Jak poinformował Gerard Szopkowski, do końca stycznia kraje chcące wziąć udział w mundialu mają zgłosić swoich selekcjonerów. Trwają dyskusje, gdzie ma odbyć się ten turniej.
Więcej na http://www.mikronacja.fora.pl

Czarnolas.
Wczoraj zakończyła się kadencja Kasztelana Czarnoleskiego (burmistrza) Jakuba . Pełni on swą funkcję od 24 września 2006 r., kadencja jest czteromiesięczna. Jak dotąd nie rozpisano wyborów, nie zgłosili się także żadni kandydaci na to stanowisko. Jak twierdzi , jest on przygotowany na ewentualną kampanię wyborczą.
Tymczasem strony miasta są w trakcie modernizacji i dostęp do nich jest utrudniony.

 

Autor: Henryk Leszczyński