marca 31

W poprzednim odcinku:
Kłótnia w gronie koalicjantów powoduje, że rząd opuszczają Rafał Szcześniak i Olek Nowacki. Ten drugi decyduje się emigrować. Na kilka godzin przed wyjazdem odwiedza go mjr Kevlar, szef SB Ziutostanu. Nowacki nie zgadza się na współpracę, co więcej, nagrał całą rozmowę.

Xięstwo Sharmancji Odcinek 7., Schokoladowe teczki

Pudła wracał do domu kompletnie rozbity. Jeden Nutria załatwił cały rząd. Bo Mateusz nie wątpił, że po odejściu Nowackiego i Szcześniaka oraz przy całym tym bałaganie, rząd się zmieni. Nurtowało go tylko pytanie, czy ludzie wytrzymają trzy gabinety w jednej kadencji. Teraz jednak myślał tylko o fotelu i lampce wina.
Kiedy udało mu się dotrzeć do domu, był już wieczór. Uliczne latarnie niemrawo oświetlały placyk przed frontowym wejściem. Pudła wszedł do domu i… na skroni poczuł chłód metalu.
- Zamknij drzwi – syknął mężczyzna z wyraźnie schokolandzkim akcentem. Kiedy uczynił to, został poprowadzony do swego salonu, gdzie stało dwóch kolejnych ludzi. Byli to żołnierze. Kominiarki, czarne mundury bez żadnych oznaczeń i karabinki MP5. Pudła widział jednak, z kim ma do czynienia.
Schokolandczyk, który zaskoczył go na początku, posadził go teraz na krześle.
- Teraz będziesz gadał – zaśmiał się drugi.
- O czym?
- Gdzie masz teczki? I nie gadaj, że nie masz! Wiemy, że je masz, wiemy, co tam jest.
- Śmieszni jesteście – po tych słowach Pudła dostał pięścią w twarz. Kiedy doszedł do siebie, dodał – Tu ich nie znajdziecie. Zresztą… Po co wam one?
- Po nic. Przecież nie będziemy udupiać tych pajaców z SPADA. Po prostu będziemy patrzeć, co robicie, taki teatr dla naszych obywateli. Ciekawe, sam przyznasz, Sharmato? – po chwili zmienił ton – więc gdzie one są?
- No przecież wiecie, że nie powiem… – żołnierz siedzący dotąd na fotelu wstał i wyjął z kieszeni jakąś gazetę.
- O nie… Tak nie będziemy się bawić… – jęknął Pudła, widząc schokolandzkiego świerszczyka. Po chwili został uraczony opalonym w solarium obwisłym biustem jakiejś obrzydliwej schokolandki.
- To jak? – wyszczerzył zęby agent – zmieniłeś nastawienie?
- Tak! – Pudła starał się patrzeć w okno, ale wymagało to poświęcenia – teczki są w…
W tej samej chwili w szybie pojawił się mały otwór, a stojący przed nim żołnierz upadł w kałuży krwi. Po chwili ktoś wywarzył drzwi. Pudła uczuł ukłucie w klatce piersiowej. Zemdlał…

***

Pudła otworzył oczy. Poczuł lekki ból w żebrach. Jęknął. Spieczone usta nie pozwalały mu mówić. Stał nad nim mężczyzna… tak, to Morfina. Podał mu wody.
- Kuba, ty? Tutaj? Po tym wszystkim?
- Nie martw się – odezwał się stojący z tyłu Radziecky – wyliżesz się z tego, a tymczasem posłuchaj. Odbili cię ludzie ze SPADAJ, namiar dali im ludzie z SharmaMossadu. To już sprawa wagi państwowej. Informacje z teczek mogą być wykorzystane przeciwko całemu Xięstwu. Wiesz przecież, kto cię odwiedził?
- Ale teczki są w…
- Już nie, Mateusz – odezwał się K. – Ja nie wiem, jak, ale są już w Schokolandii.
Pudła podniósł się z łóżka – Nowacki…

Autor: Henryk Leszczyński

marca 30

[Scholandia] Nowak bez obywatelstwa
Jak dowiedzieliśmy się ze źródeł zbliżonych do rządu scholandzkiego, Aleksander Nowak, były Sarmata, został pozbawiony tamtejszego obywatelstwa. Jako uzasadnienie wskazano fakt, iż Nowak posiada paszport natański.

[Polityka] Nowy rząd: koalicja SPD-NZM
Zaprzysiężono już nowy rząd koalicji SPD-NZM. Ministrem-Kanclerzem został Dariusz Makowski, MFiG w rządzie SPD-UKL.
Nie udało się jednak zmniejszyć ilości ministerstw, tak więc teki objęli także: Piotr Kościński (Minister-Podkanclerzy oraz MSZ), Leszek Karakachanow (Minister Dziedzictwa Narodowego), Maciej Żmuda (Minister Finansów i Gospodarki), Tomasz Lewandowski (Minister Samorządu Terytorialnego), Daniel Chojnacki (Minister Spraw Obywatelskich), Michał Łaski (Misnister Stanu).
Nowy rząd został dość pozytywnie przyjęty przez opinię publiczną. Jednak PPS zapowiedziała, iż tej koalicji nie poprze: "Po wyborach mamy już rząd partyjniacki, a fachowców będziemy mieli chyba w drugiej linii. Wobec powyższego Partia Pracy Sarmacji nie poprze koalicji rządowej SPD i NZM." – mówił w specjalnym oświadczeniu Aleksander Keller.

[Mikroświatowe Sympozjum Geograficzne] Odliczanie do rozpoczęcia.
Już niebawem zacznie się długo zapowiadane Mikroświatowe Sympozjum Geograficzne, którego organizatorem jest Henryk Leszczyński. Na obrady zaproszeni są delegaci z wszystkich polskich mikronacji. Wystarczy napisać zgłoszenie na adres leperros@gmail.com.
Jak dotąd nadeszły zgłoszenia:
Prof. Dr net. Inż. Andrzej Von Nuerenberg – Scholandia
Konrad I – Marchewka, Kuur Lande
Cristo at Rabani, Serafin ibn Roham – Sułtanat Al Rajn
Karol Keane – Nowal, w roli obserwatora
Marek Lipa – Księstwo Sarmacji

[Sarmacka Liga Piłkarska] Czekają na inaugurację.

Menedżerowie sarmackich drużyn wciąż nie mogą doczekać się wyborów nowego Zarządu SLP oraz startu trzeciego sezonu. Jak na razie przedstawiciele władz ligi milczą. Poszczególni trenerzy już wyrażaja na forum swe niezadowolenie.

Autor: Henryk Leszczyński

marca 30

Sukces “zza grobu”

Kraj, Opinie, Wszystkie Komentarz Wyłączone

Autor jest członkiem UKL

Książę podpisał wczoraj Ustawę Sejmu nr 48 o ułatwianiu dostępu do informacji o miejscowościach. Był to mój projekt jako posła Unii Konserwatywno-Liberalnej. Złożyłem go w Izbie Poselskiej będąc jeszcze Ministrem Samorządu Terytorialnego. Jest on korzystny dla wszystkich miejscowości, ale przede wszystkim dla NAJLEPSZYCH (a nie najliczniejszych). Kto nie wierzy, niech porówna nową ustawę sarmacja.org/dziennik/akt,1157.html z dotychczas obowiązującym dekretem  z mocą ustawy o miejscowościach priorytetowych sarmacja.org/dziennik/akt,200.html

I tak to już jest…. UKL – jedyna partia , której udało się w poprzedniej kadencji przeprowadzić przez ścieżkę legislacyjną swoje projekty ustaw (w tym ww.), dziś już w IP nie zasiada. Dodam, że były to projekty bardzo korzystne nie dla jakichś grup, czy warstw, ale dla Dobra Wspólnego. Po raz kolejny okazało się, że dla wielu Wyborców nie liczy się, co kto robi, ale co mówi, lub jak się nazywa. Dlatego właśnie podałem się do dymisji ze stanowiska Prezesa partii.

Może dla niektórych obserwatorów z zewnątrz UKL wygląda na politycznego trupa. Nie bójta się! Zombie nadchodzi… Niech przeciwnicy  mają się na baczności.

Autor: Andrzej Dzikowski

marca 29

Dzisiaj o 20.00 rozpocznie się wielka gala Łoskarów! Uroczystość odbędzie się w Scene Magnifique IG Farben Theathre w Genosse Wanda Stadt.

Łoskary zostaną rozdane w różnych dziedzinach. Audycja będzie nadawana w Mikrostacji od 20.00. Czat rozpocznie się 30 minut wcześniej na polchacie w pokoju "WANDYSTAN". Prowadzącymi uroczystości będą Darth Wander oraz Darth Czarnuch.

Przypomnijmy, że podczas uroczystości zostaną rozdane Łoskary w następujących kategoriach:
(informacja zaczerpnięta z http://www.wandystan.only.pl/wandea/)

"Najlepszy film"

Andrzej Dzikowski za "Skrócone głosowanie"
Marek Lipa za "Burzę w barszczu"
Aleksander Nowak za "Negocjatora"
Piotr Kościński za "Statut"
Konrad Ligęza za "KONiA – dwa samce na klamce"

"Najlepsza rola żeńska"

Julia Brennan za "Moja posłanka jest kosmitką"
Sułtanka Al Rajn za "Lawrence w Arabce"
Monika Izdebska za "Co się wydarzyło w Ałmin Palace"
Calisto Winheart Kami Chojnacka za "Rain Girl"
Małgorzata "Margo" Muzyk za "Podwójne krycie Weroniki"

"Najlepsza rola męska"

Majkel Bumbum za "Zagubiony w expose"
Iwan Maria Ingawaar za "Wanda Wars"
Kajzer Rca za "Wszyscy kochają Roberta – Katarakty w Valhalii"
Kryspin Bober za "Tajemnica Pradziad Mountain"
Wiktor Szpunar za "Listę Szpunara"

"Najlepszy film zagraniczny"

Cristo at Rabani za "Wielbłądy pod specjalnym nadzorem"
Filip Von Schwaben za "Naughty Games"
Sven de Yremy za "Lot nad gnomim gniazdem"
Kaizer Rca, Krzysztof Kowalczykowski, Slawomir Mori Malusecki za "Wielka cisza"
Kordian Męczyszczykiewicz za "Historia niezapowiedzianego numerku"

"Najlepszy scenariusz"

Gerard Szopkowski za "Ostatniego króla Zongyi"
Krzysztof Kowalczykowski za "Wyspę doktora Troyuu"
Johnny Eleven za "Zjebaną rewolucję"
Jarosław Sadowski, Timios Kiechajas i Rca za "Piłkarski poker"
Kryspin Bober za "Być lajk Robert Czekański"

oraz  "Najlepsza reżyseria"

Przemysław Figiel za "Przyczajony Timios, pokryty Smok"
Łukasz De Rieux za "Gangi Nowej Teutonii"
Wiktor Szpunar za "Klony z marmuru"
Karol Marcjan za "Pogniem i zmoczym"
Piotr Krupinski za "Kochanie, uniewaznilem wybory!".

Warto dodać także, że ma być przyznany Łoskar Specjalny, lecz nie wiadomo jeszcze, kim będzie osoba, która go otrzryma – a zresztą i tak dowiemy się tego jeszcze dziś! Mam nadzieję, że wszyscy czekamy na tą chwilę z ciekawością i zainteresowaniem.

Autor: Bartłomiej Gajewski

marca 27

Wczoraj przeprowadziliśmy z Jego Książęcą Mością, Piotrem Mikołajem Kozaneckim wywiad na wiele tematów dotyczących Sarmacji. Poniżej publikujemy jego treść.

<GRAFIKA>

Witam!
Dobry wieczór.
Co sądzi Książę o wynikach wyborów?
Cóż, wyniki jak zwykle ostatnio nie przyniosły czytelnego rozstrzygnięcia. Wydaje się, że sarmacka scena polityczna jest silnie spolaryzowana, i w najbliższej przyszłości tak pozostanie. Ufam natomiast, iż wkrótce rozpoczną się rozmowy koalicyjne i otrzymam konkretną propozycję nominacji na urząd kanclerski, za którą stać będzie większość parlamentarna – jakakolwiek by ona nie była.
Jak ocenia Wasza Książęca Mość frekwencję?
Więcej, niż zadowalająca. Jeszcze dzisiaj ponadto wydam decyzję o pozbawieniu obywatelstwa sarmackiego kolejnej serii niegłosujących obywateli, aby urealnić wykaz faktycznych członków naszej społeczności (http://www.sarmacja.org/dziennik/akt,1148.html – przyp. red.).
Jak ocenia Wasza Książęca Mość ostatnie 3 miesiące w kontekście burzy politycznej? Bezpowrotnie stracone, czy jednak coś z tego Sarmacja wyniosła?
Wyniosła. Mam nadzieję, że w końcu do ekip rządzących dotarło, że po pierwsze – należy uważać na to, kogo się desygnuje do władz, po drugie – należy nie zapominać o tym, iż większości bywają kruche i należy ze sobą przede wszystkim współpracować i merytorycznie dyskutować, a nie zwalczać za wszelką cenę. Ostatnia kampania wyborcza była pod tym względem obiecująca.
Co z Suwerenem? Kiedy i czy zastąpi on Syriusza? Jeśli tak, to na jakich zasadach?
Na pewno nie zastąpi Syriusza w najbliższym czasie. Na dniach podejmę decyzję co do tego, komu powierzyć opiekę nad systemem – sam, z powodu braku czasu, nie jestem w stanie się nim zajmować, z tego też powodu od kilku tygodni mamy do czynienia z marazmem w systemie.
Jacyś potencjalni kandydaci?
Są, ale nie chcę o nich na tym etapie mówić.
Jutro odwiedzi nas Rotr, głowa chrześcijańskiego Kościoła z Surmenii. Jaką rolę odgrywa w mikronacjach religia?
Jeżeli chodzi o wymiar publiczny, to – z tego, co widzę – niewielką. Nie ma w Samacji obecnych realnych struktur religijnych, nie ma – o ile mi wiadomo – realnych duchownych. Trudno stawiać znak równości między np. chrześcijaństwem a wandyzmem. Natomiast – np. wszelkiego rodzaju przysięgi składane z invocatio Dei rozpatruję w wymiarze prywatnym, jako swojego rodzaju deklarację stosowania się do zasad wiary w wymiarze publicznym. Osobiście np. nie kryję się z tym, że staram się najlepiej, jak to potrafię, rządzić w sposób zgodny z etyką i moralnością chrześcijańską.
A zatem, czy wirtualne chrześcijaństwo w Sarmacji jest potrzebne?
Mam uzasadnione obawy co do prawomocności takiej wirtualnej wiary.
Można jaśniej?
Bardzo łatwo z powodu własnej niewiedzy w sprawach wiary wprowadzić ludzi, choćby nieświadomie, w błąd. Można również, korzystając z autorytetu, jaki się posiada, odwieść ludzi od prawdziwej wiary w kierunku jakiejś herezji.
Jak ocenia Książę stosunki Księstwa Sarmacji z innymi wirtualnymi państwami?
Nie chcę wymieniać nazw. Właściwszy ode mnie – jeżeli idzie o szczegółowe odpowiedzi – będzie minister spraw zagranicznych. Natomiast, co zrozumiałe, niektóre stosunki są doskonałe, inne poprawne, jeszcze inne fatalne. Nie sposób mieć doskonałych relacji z wszystkimi.
Jak ocenia Książę sytuację Księstwa Sarmacji w wymiarze lokalnym?
Co do wymiaru lokalnego, wydaje mi się, że aktywni Sarmaci w zbyt dużym stopniu prą do centrali, zamiast rozwijać swoje lokalne społeczności. W miejscowościach można zrobić wiele świetnych rzeczy, ale trzeba wówczas działać "na miejscu" – i tylko tam.
To już wszystko. Bardzo dziękuję!
Dziękuję.

Autor: RedNacz

marca 26

Dzisiaj, 26 marca 2007 r. ok. godziny 21.00 ujawnione zostały wyniki wyborów do Izby Poselskiej. Wyniki wyborów są bardzo ciekawe, bo znów nie ma większości w sejmie. Członkowie SPD uzyskali 3 mandaty – dokładnie taka sama sytuacja była w ostatnich i przedostatnich wyborach. Jakie plany snują członkowie sarmackiej polityki? Powinniśmy się tego dowiedzieć w krótkim czasie. Równie interesująca jest frekwencja, najwyższa w ostatnim czasie. W 4 z 5 większych okręgów wyborczych frekwencja wyniosła ponad 80%! Postaramy się relacjonować sytuację w sarmackiej polityce na bieżąco.
Poniżej prezentujemy stosowny akt prawny, dokładną frekwencję i komentarze losowo wybranych Sarmatów.


Grodzisk, dnia 26 marca 2007 r.

Obwieszczenie Księcia

o wynikach wyborów do Izby Poselskiej

§ 1.

Na podstawie art. 7 ust. 3 Dekretu Księcia Sarmacji z mocą ustawy nr 289 — Ordynacji wyborczej do Izby Poselskiej z dnia 1 czerwca 2006 r., zwanego dalej „Ordynacją wyborczą”, podaję do publicznej wiadomości wyniki wyborów do Izby Poselskiej:

 1. Liczba osób uprawnionych do głosowania: 152 (100%).
 2. Liczba oddanych głosów: 127 (83.55%).
 3. Liczba głosów pierwszej preferencji oddanych na poszczególnych kandydatów:
  1. Aleksander v-hr. Keller: 14,
  2. Mateusz kaw. von Magnis-Suszek-Chojnacki: 13,
  3. Dariusz Makowski: 12,
  4. Piotr diuk Kościński: 10,
  5. Andrzej kaw. Dzikowski: 10,
  6. Jakub kaw. Kaczyński: 9,
  7. Krzysztof bar. Konias: 8,
  8. Tomasz kaw. Lewandowski: 6,
  9. Iwan Maria de Folvil-Arped: 6,
  10. Michał bnt Sosnowiecki: 5,
  11. Michał bnt Czarnecki: 3,
  12. Mirosław Iwan Slipyj: 3,
  13. Maciej kaw. Żmuda: 3,
  14. Loen v-hr. Nikołajewicz-Iwanow-Prielożny: 2,
  15. Leszek kaw. Karakachanow-Liberi: 2,
  16. Paviel von Thorn-Browarczyk: 2,
  17. Michał hr. Łaski: 2,
  18. Maciej kaw. Krzemiński: 1,
  19. Paweł kaw. Ciupak: 0,
  20. Jacek kaw. Nowak: 0.
 4. Liczba oddanych głosów pustych: 16 (12.70%).

§ 2.

Na podstawie art. 7 ust. 1 Ordynacji wyborczej mandaty poselskie uzyskali:

 1. Kandydat niezależny: Iwan Maria de Folvil-Arped,
 2. Imperialistyczna Lista Sarmacji: Mateusz kaw. von Magnis-Suszek-Chojnacki,
 3. Imperialistyczna Lista Sarmacji: Piotr diuk Kościński,
 4. KW Razem dla Sarmacji: Dariusz Makowski,
 5. KW Razem dla Sarmacji: Jakub kaw. Kaczyński,
 6. KW Razem dla Sarmacji: Krzysztof bar. Konias,
 7. Partia Pracy Sarmacji: Aleksander v-hr. Keller.

§ 3.

Raport wygenerowany przez oprogramowanie wyborcze:

[...]

(—) Piotr Mikołaj.


A oto szczegółowa frekwencja:

Terytorium Koronne: 55 (80.88% z 68 uprawnionych)
Hrabstwo Gellonii: 16 (94.12% z 17 uprawnionych)
Mandragorat Wandystanu: 18 (75% z 24 uprawnionych)
Marchia Teutońska: 27 (84.38% z 32 uprawnionych)
Kraj Koronny Baridas: 11 (100% z 11 uprawnionych)

Grodzisk: 21 (87.5% z 24 uprawnionych)
Prawda: 3 (60% z 5 uprawnionych)
Athos: 2 (66.67% z 3 uprawnionych)
Precelkhanda: 10 (71.43% z 14 uprawnionych)
Fer: 9 (100% z 9 uprawnionych)
Sola: 5 (71.43% z 7 uprawnionych)
Genosse-Wanda-Stadt: 5 (83.33% z 6 uprawnionych)
Krez: 5 (100% z 5 uprawnionych)
Sigmarstadt: 2 (100% z 2 uprawnionych)
Winnica: 1 (50% z 2 uprawnionych)
Czekany: 3 (100% z 3 uprawnionych)
Srebrny Róg: 10 (90.91% z 11 uprawnionych)
Czarnolas: 11 (73.33% z 15 uprawnionych)
Stiepanowka: 4 (100% z 4 uprawnionych)
Eltdorf: 9 (90% z 10 uprawnionych)
Almera: 11 (100% z 11 uprawnionych)
Scrios atha Morvan: 8 (80% z 10 uprawnionych)
Margon: 8 (72.73% z 11 uprawnionych)

 

OPINIE SARMATÓW:

Calisto "Winheart" Kami-Chojnacka-Czekańska:

"Właściwie takich wyników się spodziewałam, ale nie wiem czy to dobrze, czy źle. To było przewidywalne. Dajmy sznasę rządzącym. Ja im życzę by tym razem zakończyli swą kadencje dopiero po 3 miesiącach urzędowania.

Michał bnt Sosnowiecki h. Sosna:

"No cóż. Ciekawy układ sceny politycznej. Znowu czeka nas koalicja. Ciekawe czy przetrwa do końca kadencji. A jeśli chodzi o wynik KW Skoczków Narciarskich – no cóż chyba idolem Sarmatów jest Mateja. ;-) "

Karol Marcjan-Chojnacki-Szabelka:

"Te wybory potwierdziły moje dwa spostrzeżenia. Pierwsze, że SPD zawsze wygrywa co zakrawa na oszutstwo wyborcze. ;) Drugie, że UKL wymaga odnowy – i tą odnowę zaprowadzę.

Michał-hr. Radetzky h. Wąż:

"Hmm, sytuacja jest dosyć ciekawa, i znana już. Nikt nie ma większości i możemy się spodziewać różnych ewentualnych kombinacji koalicyjnych. Tak było ostatnio, tak jest i teraz… SPD znowu ma najwięcej miejsc, ale czy uda im się zmontować koalicję, to się zobaczy. A z powodu rozmycia ideowego mogą rozmawiać zarówno z Imperialistami jak i z lewicą."

Iwan Maria "Ingawaar" de Folvil-Arped:

"Cieszę się, że sarmacka lewica uzyskała 2 głosy. Niepokoją mnie pogłoski o koalicji NZM i SPD.  W świetle poprzednich wypowiedzi i kroków NZM nie rozumiem takiego posunięcia i pozostanę w opozycji. Mam jedynie nadzieję, że jakiby nie powstał Rząd, działał będzie dla dobra Księstwa."

Dariusz "Kedar" Makowski:

"Nie jest dla mnie zaskoczeniem taki wynik, chociaż spodziewałem się, że SPD będzie miało 4 mandaty. Ale i tak nasza partia jest najbardziej popularna w Sarmacji. Teraz trzeba ciężkiej pracy IP dla dobra Sarmacji i mam nadzieję że nie zawiedziemy naszych wyborców. Osobiście wszystkim dziękuję za oddane głosy na mnie, byłem bardzo zaskoczony tak wysokim wynikiem."

Lord Darth diuk Wander h. Wanda:

"Wyniki wyborów nie budzą we mnie żadnych intensywnych odczuć. Kampania była nudna, rząd –
prawdopodobnie SPD-NZM, więc egzotyczny, czyli- wyciąg z nudy, czyli meganuda..

Jan "janek.pl" Godowski:

"Dla mnie osobiście trochę zaskoczenie, znowu SPD ma 3 posłów, koalicja SPD-NZM jest w takim razie niemal pewna, mówiło się o niej już wcześniej w kuluarach sarmackiej polityki."

Jakub "Morpheus" kaw. Kaczyński h. Serce:

"Wybory pokazały, iż poparcie Sarmackiej Partii Demokratycznej nadal jest wysokie w społeczeństwie sarmackim. Pokazały także, iż partia ta posiada kilku doskonałych fachowców."

Autor: RedNacz