września 30

Wojciech Kaczmarczyk, Minister Samorządu Terytorialnego ogłosił dziś wyniki rankingu miejscowości. Przeciwników zdystansował Grodzisk, mając 170 punktów, na podium trafiły także Srebrny Róg  (154 pkt.) i Czarnolas (136 pkt.).  Tym razem rywalizacja przebiegała wg nowych  reguł.

Tuż za podium znalazły się Sola, Margon i Scrios atha Morvan. Wreszcie podźwignęły się miasta z nowych prowincji i Krajów Koronnych – Trizopolis, Rottera czy Auterra. Na szarym końcu niezmiennie kompletnie martwa Merida.

O komentarz poprosiliśmy samego Ministra Kaczmarczyka.
Henryk Leszczyński: Czy nowe kryteria rankingu spełniły swoje zadanie?
Wojciech Kaczmarczyk
: Ranking miał na celu umożliwienie awansu mniejszym miejscowościom (poprzez wiele dodatkowych kryteriów), z tej możliwości skorzystały na chwilę obecną tylko niektóre miasta – np Srebrny Róg, który skrócił dystans do prowadzącego Grodziska. Dodatkowo nowe zasady rankingu promują korzystanie z różnorakich skryptów i formularzy (można je pobrać z www.mst.sarmacja.org), które ułatwiają życie wszystkim mieszkańcom Sarmacji.
Czy Grodzisk faktycznie zasługuje na pierwsze miejsce ze swoimi nieco przestarzałymi stronami?
Grodzisk korzysta ze swojego sporego dorobku kulturowego, jakim są m.in. porządnie opisane zabytki (a nie opisy w stylu np. Rottery), różne dodatkowe działy itd. Niezależnie od czasu powstania poszczególnych części stron (a większość pamiętam z czasów v-młodości ;P), dla nowego mieszkańca są one ogromnym plusem. A właśnie dla nowych mieszkańców tworzy się ranking. Oczywiście nie mogę wykluczyć, że z czasem zostanie zwiększona liczba kryteriów świadczących o nieaktywności, za które są ujemne punkty.
Co z martwymi miastami, jak choćby Merida? Jest sens utrzymywać je  w stanie agonalnym?
Jeśli chodzi o likwidacje miast, samodzielnie jako MST mogę najwyżej postraszyć naczelników, ale odnoszę wrażenie, że się nie przejmą. Wydaje mi się, że najlepszym wyjściem jest rozwiązanie znane m.in. z Teutonii i Gelloni – tworzenie z nieaktywnych miast części innych, większych aglomeracji, dzięki czemu miejscowości te nie znikną, a nawet dodadzą uroku aktywnym aglomeracjom. Klasycznym przykładem takich działań jest Margon – miasto powstałe z połączenia Marduka i Argon Cux.
 

Poprzednia klasyfikacja była bardzo uproszczona i krzywdząca wobec wielu miast. Dochodziło do tego, że martwe lokacje wyprzedzały prężnie rozwijające się ośrodki. Wszelkie niedociągnięcia unaoczniły dopiero porażające wyniki Książęcego Audytu Miejscowości Sarmackich. Wtedy pojawiły sie głosy, że zmiany są niezbędne. Dążył do nich zwłaszcza Kasztelan Czarnoleski, Jakub bar. .

[Zobacz szczegółowy ranking]
 

Autor: Henryk Leszczyński

września 28

Krótko, zwięźle, niezbyt poważnie, bo inaczej się nie dało, czyli V Zjazd Sarmatów oczami Leszcza.  Na deser proponuję przejrzeć zdjęcia mojego autorstwa.

Piąty, jubileuszowy zatem Zjazd, zaczął się, przynajmniej dla mnie, niepozornie, bo od niezbyt żywiołowego panelu dyskusyjnego na barce w nader szczupłym gronie. Na tyle szczupłym, że gdyby nie dumnie powiewająca na wietrze sarmacka flaga, nasza ekipa niczym nie wyróżniałaby się od innych turystów i amatorów wiślanych widoków.

Żołądki zjazdowiczów trawiły leniwie pierogi, toteż i atmosfera była z początku raczej senna. Większość uczestników miała dopiero dojechać – głównie za sprawą niezmordowanego Kedara (medal się należał).

Wieczorem przeszliśmy do akademika, gdzie mieliśmy nocować i odbyliśmy spotkanie integracyjne. Jego finałem była wycieczka na Zamek Dybowski po drugiej stronie Wisły. Doszedł każdy, bez większych obrażeń, co ciekawe, wszyscy zdołali wrócić. Wyprawa ta była pierwszym naszym sukcesem na Zjeździe.

Nazajutrz rozpoczęło się polowanie na śniadanie – część zadowoliła się stołówką na parterze, co ambitniejsi wyruszyli w miasto. Kiedy żołądki przestały burczeć, postanowiliśmy, nie czekając na Jaśnie Się Wszędzie Niemal Spóźniającego odwiedzić po raz kolejny barkę. Po drodze byliśmy świadkami bezczelnej agitacji – a przypomnijmy, że trwała cisza wyborcza – Pieska Poochino-Poochini. Już z ulotkami w ręku zjazdowicze podziwiali gród Kopernika i naszą wirtualną stolicę. Zbyszko zaobserwował nawet pewien historyczny pomnik na środku Rynku Staromiejskiego. Spostrzegawczość i umiejętność wyciągania wniosków fajnego posła nie znają granic.

Na barce doktor Makowski z rozgoryczeniem niemałym stwierdził, że odwołano jego wykład na Amarantowym Wiecu Patryjnym. Rozgoryczenie udzieliło się wszystkim obecnym, przyćmiewając nawet goryczkę zupki chmielowej umilającej czas co poniektórym. Aby wiecowi stało się zadość, rozgorzała dyskusja. Doktor Makowski zaczął wykładem z mniemanologii stosowanej – o wyższości świąt jednych nad drugimi i zebrał gromkie brawa. Następnie dr Kiechajas rozprawiał o monarchofaszyźmie, ale twierdzenia dra Makowskiego, który starał się ze wszystkich sił obalić twierdzenia dra Kiechajasa i dzielnie mu sekundującego dra von Staufena na nic się nie zdały – fanki oklaskiwały tylko tego pierwszego (wiemy już, gdzie był dr Kiechajas w nocy z soboty na niedzielę, kiedy to wykręcał się późną porą i nie siedział z nami do niemal-białego rana).

Po zakończeniu dyskusji udaliśmy się na obiad do Pierogarni, a stamtąd do Żywego Muzemu Piernika, gdzie to szlachetne ciastko wypiekliśmy.

Z gorącymi wypiekami w dłoniach udaliśmy się na wybory. Okręgowa Książęca Komisja Wyborcza w składzie: JKM Piotr Mikołaj, hetman Magnuszewski i dr von Staufen ulokowała się w świetlicy w akademiku. Po dokładnym zapoznaniu się z kartami, przystąpiliśmy do głosowania. Pierwszym wyborcą miała być Radecka, ale, jak to kobieta, przez blisko kwadrans zaznaczała niemal trzy tuziny swych wybrańców. Wobec tego wyprzedził ją przewodniczący Chojnacki i jako pierwszy zapełnił urnę. Postawa Radeckiej wymusiła na OKKW przygotowanie drugiego stanowiska do głosowania.

Jeszcze przed głosowaniem byliśmy świadkami mrożącego naszą błękitną krew w żyłach wydarzenia: w stronę Księcia o godz. 18.29 skierowano niebezpieczny obiekt w postaci odbezpieczonego długopisu. Jedynie niebywały refleks władcy i błyskawiczna reakcja służb ochrony zapobiegła tragedii. Nie wiadomo, kto był zamachowcą. Na narzędziu zbrodni znaleziono odciski palców pewnego kreta, który przybył na Zjazd wraz z tw. Winnickim, ale oczyszczono go z zarzutów z racji niedorzeczności oskarżeń – kret był w tym samym czasie na fajce z hrabią Łaskim.

Po głosowaniu udaliśmy się przeróżnych lokali, aby napełnić nasze żołądki przeróżnymi specjałami. Następnie wróciliśmy do Pierogarni, gdzie miało się odbyć ogłoszenie wyników wyborów. Sarmacja nie byłaby Sarmacją, a Księć Księciem by nie był, gdyby wszystko odbyło się na czas. Kiedy tłuszcza znalazła się u progu rewolty, nie przyjmując do wiadomości, że wyniki trzeba było wprowadzać ręcznie (podobno), po dwugodzinnej obsuwie nadszedł, wśród ryku tłumów i dźwięków fanfar, Jaśnie Oświecony. Wyniki – jak zawsze. I zaraz po ich ogłoszeniu SPDcy znikli. Po chwili pojawili się szumnie obwieszczając, że będzie rząd techniczny. I tak generalnie wieczór upływał na rozmowach politycznych, a później – kiedy przeszliśmy do kręgielni – państwowych i organizacyjnych. W międzyczasie odbył się turniej cymbergaja, w którego finale znaleźli się Panowie Bartkowiak, Konias i Suszek. Po pasjonującej walce to ten ostatni odebrał gratulacje z rąk Księcia. Kręgielnię zamknięto nie bacząc na dużą ilość klienteli, wobec czego udaliśmy się na nocnego kebaba, by akademikowe specjały nikomu nie zaszkodziły. I chyba nie zaszkodziły, bynajmniej noc (bo to już noc była, a nawet ranek) upłynął w szampańskiej* atmosferze.

Następnego dnia wyjazdy – dzień smutku, żalu, wspomnień etc, etc. Zostali tylko fanatycy. Do zobaczenia za rok!

   

*) śliwowicowej???

Autor: Henryk Leszczyński

września 26

Witajcie fani kopanej!

Sport Komentarz Wyłączone

Dzisiejsze zwyciestwo z Gnomią pozwolilo wyprowadzic zespol z Sarmacji na szczyt tabeli!
Nasi zawodnicy wiedzieli, ze VRP raczej wygra i tylko roznica bramek musi byc wieksza aby wygryzc ich z fotela lidera. Po pierwszym kwadransie mysmy prowadzili 1-0 po strzale Isaka Warhuusa (ktory we wspanialym stylu powrocil po przerwie spowodowanej kontuzja…) a VRP nadal sie meczylo z AW. Kiedy w 27 minucie Isak Warhuus strzelal drugiego gola na Stadionie Narodowym VRP nadal sie utrzymywal remis. W 38 minucie doszly nas sluchy o tym, ze VRP jednak zdobylo gola z kolei my tuz przed przerwa strzelilismy trzecia bramke. Tym razem Stig-Petter Eeg byl strzelcem. Nasza radosc ostudzila nieco informacja, ze VRP zdobylo tuz przed przerwa drugiego gola. Ale w przerwie trener poprawil nieco ustawienie taktyczne i zawodnicy wybiegli na druga polowke.
Juz w 46 minucie Tore Røed zdobywa gola po tym jak Sigmaryci wykonywali rzut rozny a dwie minuty pozniej – rowniez po rzucie roznym – Stig-Petter Eeg glowka kieruje pilke do siatki. 5-0! Tego sie nie spodziewalismy!
Niestety w 50 minucie bo bledzie Borgströma nasi przeciwnicy wykonuja rzut karny i z tej jedynej szansy korzysta Ustaritz Argota zdobywajac honorowego gola. Tymczasem z boiska w VRP docieraja do nas informacje, ze po strzale  Jancsy Lovasa VRP prowadzi juz tylko 2-1 co jeszcze bardziej dodaje otuchy. Spiker glosno podal wynik i na trybunach zrobilo sie od razu gorecej. Do konca meczu VRP zdolal strzelic juz tylko dwa gole wygrywajac ostatecznie 4-1 a Sigmaryci w 90 minucie zdobywaja szosta bramke! Isak Warhuus zdobywa swoja trzecia bramke w tym spotkaniu i dziewiata w calym v-mundialu.
A nasz trzeci powazny konkurent do tytulu czyli Natania zwyciezyla z wynikiem 6-0, a cztery bramki zdobyli w ciagu ostatnich 10 minut…

Tak wiec sytuacja w czolowce tabeli przedstawia sie nastepujaco: (pozycja, nazwa, liczba strzelonych i straconych goli, punkty)
1      Ksiestwo Sarmacji   28 – 9   24
2     VRP   32 – 15   24
3     Królestwo Natanii   31 – 14   23
4     Cesarstwo Valhalli   24 – 12   21

A najblizsze spotkanie gramy z Wolna Republika Morvan, tez u siebie wiec moze byc rownie ciekawie jak teraz :)

Pozdrawiam
Krzysztof baron Macak herbu Khazar
Wielki Mistrz Zakonu Sigmara Młotodzierżcy

Autor: Vhris

września 23

W zakończonych wczoraj wyborach do Izby Poselskiej, których wyniki zostały ogłoszone podczas Zjazdu Sarmatów, wygrała – tradycyjnie – Sarmacka Partia Demokratyczna, wprowadzając do IP trzech posłów. Dwóch deputowanych będzie miała Koalicja Prawicy Sarmackiej, po jednym – Sarmacka Partia Kobiet i KW SPD.

Wyniki wyborów:
uprawnionych do głosowania: 179
głosowało: 110 (61,45%)

Kandydaci, którzy uzyskali najwięcej głosów:
Andrzej bnt Dzikowski – 13
Michael bnt von Lichtenstein – 12
Jakub bar. – 11
Krzysztof St. M. v-hr. Konias – 9
Anna bnt Fryziak – Żmuda – 9
Timios hr. Kiechajas – 7

Mandaty uzyskali:
Andrzej bnt Dzikowski (KPS)
Michael bnt von Lichtenstein (SPD)
Jakub bar. (SPD)
Krzysztof St. M. v-hr. Konias (SPD)
Anna bnt Fryziak – Żmuda (SPK)
Timios hr. Kiechajas (KPS)
Iwan Maria bnt de Folvil-Arped (KW SPD)

Nie wiadomo na razie, jaki będzie kształt nowego rządu, jednak jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, SPD zrezygnuje z tworzenia własnego gabinetu. SPD próbuje sformować rząd techniczny, z Konradem von Staufen jako kandydatem na Kanclerza. Sam von Staufen jest szczerze zdziwiony tą nieoficjalną nominacją.

Więcej o wyborach już niebawem.

Autor: Henryk Leszczyński

września 19

Witajcie fani kopanej!

Jak w temacie, 10 z 30 meczy mamy juz rozegranych w v-mundialu ale dopiero teraz zaczyna sie ostra walka o zwycieskie trofeum…

W dzisiejszym meczu Surmenczycy stworzyli tylko jedna sytuacje podbramkowa, my stworzylismy ich az 11 z czego 8 w drugiej polowie. I jakim wynikiem sie zakonczyl mecz? Oczywiscie 3-1 dla Sarmacji…
Jaki z tego moral? Surmenczycy mieli dzis 100% skutecznosc a Sarmaci 27%.
Ale z drugiej strony z boiska zeszli z kontuzjami Wiggo Walsted i Tore Røed, ktorzy co by nie bylo od zawsze byli filarem zespolu. A Surmenczycy sadzili ze po wyeliminowaniu dwoch najgrozniejszych graczy uda im sie wygrac mecz. I tu sie pomylili. Na miejsce Walsteda w 21 minucie wszedl Tage Askeland, ktory co prawda nie pokazal swietnego futbolu ale skutecznie rozbijal ataki przeciwnika a na miejsce Tore Røeda w 24 minuciewbiegl Ingolf Holme zdobywca drugiej bramki dla Sarmacji.
Ogolnie mecz byl ciekawy a postawa Sarmatow w obronie i srodku pola wysmienita, lecz niestety zawiodla formacja ataku. Na szczescie dla nas mecz skonczyl sie wygrana i Sarmacja zainkasowala 3pkt.
W tabeli za to sensacja. I to podwojna!
VRP przegrywa z nizej notowanym Krolestwem Natanii (Szczerze mowiac liczylismy tu na remis…), ale nie fakt przegranej jest sensacyjny tylko jego wysokosc, az 4 bramki dali sobie strzelic w zamian nie zdobywajac ani jednej! Juz pierwsza polowa zakonczyla sie wynikiem 3-0 dla Natanii a w 59 minucie z rzutu wolnego przyslowiowy gwozdz do trumny wbil Miroslaw Glab.
Drugim sensacyjnym wynikiem jest porazka Slomagromu z bardzo nisko ntowana Monderia. W caly meczu rzadzili Slomagromczycy ale nie o panowanie na boisku sie rozchodzi ale o gole, ktorych to w liczbie trzy sie doczekali kibice i co dziwne wszystkie trzy zdobyli gospodarze awansujac w tabeli o jedno oczko wyzej na 14 pozycje.
Dzieki tym sensacjom Ksiestwo Sarmacji zajmuje obecnie druga pozycje majac tyle samo punktow co lider (VRP), taki sam bilans bramek i tylko nasza porazka w meczu bezposrednim skazuje nas na fotel wicelidera.

A juz za 3 dni gramy mecz friendly z Surmania. Ugodzilismy sie na mecz aby przetestowac i wykorzystac nudzaca sie modziez i zawodnik z rezerwy…

Nastepny mecz w lidze gramy z Gnomia zajmujaca obecnie 8 pozycje, VRP gra z Austro-Wegrami bedacymi na 7 pozycji a Natania tracaca do nas 1 punkt gra z Monderia bedaca na 14 miejscu i kto wie, moze tez polamia sobie zeby jak VRP?

Pozdrawiam
Krzysztof baron Macak herbu Khazar
Wielki Mistrz Zakonu Sigmara Mlotodzierzcy

Autor: Vhris

września 18

Szanowni Sarmaci, Drogie Sarmatki!

Obywatele Księstwa Sarmacji, zamieszkujący Marchię Teutońską, Republikę Tropikany, Królestwo Baridasu, Księstwo Trizondalu, Rzeczpospolitą Sclavińską, Hrabstwo Gellonii i Hrabstwo Loardii!

Moi drodzy przyjaciele, mieszkańcy chluby Sarmacji – Terytorium Koronnego, a zwłaszcza Wy – Szanowni Grodziszczanie!

Ja – Wojewoda Koronny, dziś występujący jako "jeden z szefów Kampanii" Komitetu Wyborczego Sarmackiej Patrii Demokratycznej, Wiktor hr. Szpunar – pragnę serdecznie zaprosić Was na trzydniowy, AMARANTOWY WIEC SPD, który pod hasłem "MY ZROBIMY!" odbędzie się pod Pałacem Książecym w Książęcym Mieście GRODZISKU w dn. 19-21 września 2007 r.

Oto wstępny plan wiecu (niestety, nie zdążyliśmy upewnić się, co do wszystkich wystąpień; w razie nieobecności, któregoś z wybitnych Mężów Stanu, których zaprosiliśmy, posłuchać będziecie mogli wielu wspaniałych zespołów muzycznych, które już od dzisiejszego poranka zbierają się pod Pałacem – nieoficjalnie możemy powiedzieć, że nie zabraknie sław baridajskiego reggae; kochanych, dzięciecych zespołów country z Gellonii czy ostrego punk-rocka rodem z Rzeczpospolitej Sclavińskiej. Ogółem mówiąc, będzie wesoło).

19.09 (środa) 10:00 – uroczyste otwarcie wiecu przez Pana Emila hrabiego Potockiego z Partii Konserwatywnej; 10:30 – krótkie wystąpienie organizatorów wiecu, czterech kandydatów Sarmackiej Patrii Demokratycznej: Michasia Winnickiego, Iwana Marii de Folvil-Arpeda, Bartosza von Thorn-Mackiewicza i Wiktora Szpunara 12:00 – 15:00 – mocne wejście muzyczne: na scenie Driada Elektrada (Morvan) 16:00 – prelekcja Pana Magistra Z. Browarczyka na temat: "Takie jest Morze Szetlandzkie. Spódniczka męska a sarmacka demokracja" 18:00 – wykład Pana Kanclerza R. Czekanskiego pt. "Falowanie i spadanie- wznos i opust. Jak walczyc o nowopaństwowość?" 20:00 – poranek dnia następnego – KONCERT PUNK-ROCKOWYCH KAPEL SARMACKICH "KTO NIE SKACZE JEST Z NZM-U!"

20.09 (czwartek) jak wstaniemy – 13:00 – Pan Wielkii Kanclerz DZ Makowski: "Rolnictwo; uprawy opium dla mas czyli jak zdelegalizować Konstytucję" 13:30 – Pan Profesor Michał Łaski: "Program SPD w różnych zarysach. Jak zyskać poparcie wyborców, nie robiąc nic?" 15:30 – 18:00 – Wielmożny Diuk Piotr Kościński, w wykładzie pt. "Dlaczego popieram SPD?" 19:00 – 20:00 – Calisto Winheart – "Poezje patriotyczne. Przy Tobie, Najjaśniejszy Panie, stoimy i stać chcemy…" 20:00 – 20:30 – Wiktor Szpunar – "Stać tam, gdzie stał KON i robić." 21:00 – poranek dnia następnego – BLUES, COUNTRY, REGGAE i karaoke z nagrodami dla wszystkich przybyłych

21.09 (piątek) 10:00 – 13:00 – Prelekcja Michasia Winnickiego pt. "MY ZROBIMY!" 13:15 – 16:15 – Prelekcja Iwan Mario de Folvil-Arped pt. "MY ZROBIMY!" 16:30 – 19:30 – Prelekcja Bartosza von Thorn – Mackiewicza pt. "MY ZROBIMY!" 20:00 – Uroczyste zakończenie zjazdu przez Panią Edytę Wołyńczyk-Wnuczowską i pokaz sztucznych ogni.

JUTRO. PUNKT 10:00. POD PAŁACEM KSIĄŻECYM.

AMARANTOWY WIEC SPD – "MY ZROBIMY!"

CZEKAMY NA WAS!

LICZYMY NA WASZE POPARCIE!

PROSIMY WSZYSTKICH WYKŁADOWCÓW I PRELEGENTÓW O PRZYBYCIE!

"MY ZROBIMY!"

Z poważaniem, Wiktor hrabia Szpunar "jeden z szefów Kampanii"

Autor: imi