listopada 09

Pod koniec października scholandzki parlament udzielił wotum zaufania nowemu rządowi, na którego czele stanął Mateusz Walczak, Minister Kultury w rządzie Dariusza Drążkiewicza, przewodniczący Scholandzkiej Partii Demokratycznej.

Czy możemy oczekiwać kolejnych kroków w kierunku ocieplenia stosunków sarmacko – scholandzkich? W swoim expose premier Walczak dość lakonicznie wypowiada się na temat stosunków zagranicznych. Zapowiada jedynie zacieśnienie współpracy z OPM oraz "kontynuowanie współpracy z naszymi sojusznikami".

 

Z Mateuszem Walczakiem, premierem rządy Królestwa Scholandii, rozmawiał Artur Dębowski

Jak pan ocenia rządy swego poprzednika?
Janusz Lis pokazał, że nawet w tak krótkim czasie umie zadbać o państwo. To m.in. dzięki niemu i jego rządowi sytuacja się poprawiła.

Co pan zamierza zmienić? Jaki priorytet sobie pan postawi?
Przede wszystkim konkurs na nowy design strony głównej. Zmiany w prawie też są potrzebne, lecz do tego potrzebna jest nowa konstytucja. Następnie rozwój Scholandii: zarówno kulturalny, jak i gospodarczy. Trudno wymienić teraz wszystkie konkrety, wszystko "wyjdzie w praniu", jak to się mawia

Mianował pan siebie także ministrem zpraw zagranicznych. Czy nie uważa pan to za zawłaszczanie władzy? Czyżby nie było innego kandydata na ministra MSZ?
W Scholandii i w innych państwach zdarzały się już często sytuacje, że premier był jednocześnie jednym z ministrów. Nie jest to zawłaszczanie władzy, gdyż jakby nie patrzeć na gruncie spraw zagranicznych działałem długo, wiec uważam siebie odpowiednią osobę do kontynuacji polityki zagranicznej.

Czy nie przemawia przez pana pycha?
Nie. Sytuacja skłoniła mnie do zostania jednym z ministrów. Ponadto mam tyle energii do pracy, ze warto ją przelać na jakąś płaszczyznę.

Czy więc zmieni się pański stosunek do Sarmacji?
Nie wiem, kto do kogo powinien stosunek zmieniać. Jestem otwarty na wszelką współpracę z państwami, które chcą współpracować. Do Sarmacji wielokrotnie podawaliśmy rękę, która została odrzucona. Nie będziemy współpracowali z państwem, które obrzuca Scholandczyków błotem na każdym kroku.

 

Jak widać stosunki na linii Grodzisk – Scholopolis wciąż opierają się na stereotypach. Jeśli wierzyć słowom niektórych prominentnych działaczy Sarmackiej Partii Demokratycznej, za ich rządów doszło do wielu nieformalnych, ale niezwykle ważnych dla bilateralnych stosunków, spotkań wysokich urzędników państwowych. W ten sposób nie da się jednak walczyć z uprzedzeniami, które nadal dzielą społeczeństwa obu krajów. Ocieplenie naszych kontaktów ze Scholandią nie opiera się wyłącznie na dyplomatach – zależy w znacznej mierze od Sarmatów i Scholandczyków.

Rozmowa nieautoryzowana

Autor: Henryk Leszczyński

listopada 08

Środowy mecz finału Pucharu Sarmacji był typowym spotkaniem o wszystko – zaciętym, ale pozbawionym historii. Po piłkarskich szachach okazało się, że więcej szczęścia mieli piłkarze KP Młot Sigmara. Po bezbramkowym remisie odesłali czarnolesian z kwitkiem.

 

Pierwszy mecz w Czarnolesie zakończył się remisem 1-1. Forma obu zespołów i fakt, że ich ofensywa, zwłaszcza czarnoleska, została poważnie osłabiona, pozwalał sądzić, że o końcowym zwycięstwie rozstrzygną karne. I faktycznie, ale skończyło się na jednej jedenastce, która pogrzebała szanse gości na awans.

Mecz zaczął się nieciekawie, bo od trzech żółtych kartek. Tinnfaelt brzydko sfaulował Oakleya, który kwicząc z bólu został zniesiony z murawy na noszach. W jego miejsce wszedł młody jeszcze Tomasz Krobanowski, który, jak się później okazało, rozegrał najlepsze spotkanie w karierze.

Pierwsi, choć dopiero w 33. min. do sytuacji bramkowej doszli Sigmaryci. Andrei Simina dostał świetną piłkę z wolnego, ale jego strzał instynktownie obronił Potts. To było jedyne ciekawe wydarzenie w pierwszej połowie, podczas której na stadionie dało się słyszeć ziewanie i pochrapywanie co niektórych kibiców. Ostrożnie grający goście, choć przeważali na boisku, nie umieli przedostać się pod bramkę Bejanaru.

Po wyjściu z szatni nie było wiele lepiej. Gospodarze grali rozważnie, bo wynik z pierwszego meczu dawał im zwycięstwo. Czarnolesianie poprzestawali na mozolnych próbach sforsowanie żelaznej defensywy Sigmarytów. Aż wreszcie niemal po godzinie gry stało się coś, co mogło odmienić ten mecz. Taddei po przejęciu piłki wpadł w pole karne i w ostatniej chwili został podcięty przez Oteca. Sędzia Jansson podyktował rzut karny, który wykonać miał sam poszkodowany. Bejanaru obronił.

„Nie wiem, czemu strzelał Taddei, który był kompletnie bez formy. Nie wiem, co powiedzieć. Nie chcę obwiniać za wszystko Valeriano, ale zwycięstwo było tak blisko…”. Taddei podobno płakał w szatni. „Nie wiem, co powiedzieć, sami wszystko widzieliście. Przepraszam” – mówił później.

Taddei próbował się zrekompensować, ale jego kapitalny strzał z woleja w mistrzowskim stylu obronił golkiper gospodarzy.

„Mamy k*rwa puchar!” – ryknął Vhris zaraz po końcowym gwizdku sędziego.

„Dominowaliśmy na boisku. Mieliśmy więcej sytuacji. Mieliśmy rzut karny. Zabrakło szczęścia i napastników” – mówił po meczu trener Leszczyński, wskazując na kontuzje Kupy i komplety brak formy Taddeiego.

„Zwycięzcą Pucharu jest Bejanaru, który w 57 minucie obronił karnego. Gdyby ten karniak wszedł, to teraz świętowaliby w Czarnolesie a nie w Anheim…” – stwierdził po meczu trener Sigmarytów.

Dziś trener Leszczyński rozmawiał z prasą o sytuacji w klubie: „Porażka boli. Generalnie rzecz biorąc osiągnęliśmy sukces, bo chyba jednak finał to jest coś. Przegraliśmy minimalnie i właśnie fakt, że byliśmy tak blisko, jest najbardziej deprymujący. Chciałbym podziękować trenerowi Vhrisowi za wyrównaną, choć może nie najpiękniejszą walkę. I pogratulować zwycięstwa. Mam nadzieję, że za rok zrewanżujemy się, także w finaleJ. Wiem, że nie pokazaliśmy kibicom piękna futbolu, ale tak to jest w spotkaniach o najwyższą stawkę. Liczy się wynik.  Jednak co nie zabije, to nas wzmocni. Możemy się skupić na lidze, a jest nad czym pracować. Nie możemy pozwolić, aby FCC znalazło się na zapleczu ekstraklasy. Nie załamujemy się, pracujemy. Piłka toczy się dalej…”

KP Młot Sigmara – FC Czarnolas
        0 – 0
Posiadanie piłki: 42 – 58
Sytuacje: 2 – 3 (1 – 0)
MVP: Bejanaru – Potts

Młot Sigmara: Bejanaru – Otec, Borza (C), Stoicanov, Krivov – Dinica, Panfil, Simina, Wemmersten – Tinnfaelt (Ż), Cahal (Ż)
FC Czarnolas: Potts – Estabrook, Warner (C), Oakley (17. Krobanowski), Woodhouse, Rigby (Ż) – Clockwork, Gallen, Reddington, Sandberg – Taddei

Autor: Henryk Leszczyński

listopada 05

Komunikat KSZ

Kraj Komentarz Wyłączone

Jakub v-hr. , Komendant Uzupełnień KSZ zakomunikował dzisiaj na Liście Dyskusyjnej Księstwa Sarmacji:
Witam!
Informuje się wszem i wobec, wszystkich i każdego z osobna, że
rekrutacja do Książęcych Sił Zbrojnych jest wstrzymana do odwołania.
Jest to spowodowane przeprowadzaną przez moją skromną osobę reformą
organizacyjną systemu rekrutacyjno-szkoleniowego. W najlepszym wypadku
rekrutacja ruszy w przyszłym tygodniu. Za utrudnienia przepraszam i
proszę o niezniechęcanie się. Czołem!

Autor: RedNacz

listopada 05

Z okazji 23. urodzin JKM Piotra Mikołaja na czacie odbyły się oficjalne uroczystości. Książę tradycyjnie przemówił do Narodu oraz ogłosił listę nobilitowanych obywateli. Calisto Kami – Chojnacka,  otworzyła także urodzinową wystawę w Galerii Książęcej, na której prezentowano życzenia poddanych składane Księciu.

Mimo, iż obchody rozpoczęły się niemal z dwudziestominutowym, tradycyjnym już, opóźnieniem,  poddani cierpliwie czekali na naszego władcę w ilości oszałamiającej – na czacie znajdowały się nawet 42 osoby!

Przemówienie Jego Książęcej Mości:

Drodzy Zebrani,

Jest mi niezwykle miło widzieć Was wszystkich, w tak licznym gronie, w dniu mojego – ale także i Waszego święta. Przyznam, że nie spodziewałem się takiej frekwencji w ten zimny, poniedziałkowy poniedziałek. :-)     Moje słowa będą w większym stopniu prywatne, osobiste, aniżeli oficjalne i państwowe.

Od ponad pięciu lat mam zaszczyt stać na czele Księstwa Sarmacji. Nie chcę mówić o tym, jak odpowiedzialna  i często czasochłonna jest to praca. Chcę powiedzieć to, co zawsze odpowiadam znajomym, którzy pytają się – dlaczego to robię? Odpowiedź jest niezmienna i oczywista – ze względu na ludzi, z jakimi mam niezwykłą radość stykać się każdego dnia w Sarmacji; ze względu na Was.

Dwadzieścia godzin temu wróciłem z Poznania, ze spotkania zorganizowanego przez hr. Bartkowiaka. To, podobnie jak organizowane dorocznie Zjazdy, są chwile, w których czuję szczególną dumę z faktu bycia Sarmatą i częścią naszej społeczności.

W ciągu całego dnia otrzymałem dziesiątki  życzeń, za które z całego serca chciałbym Wam wszystkim i każdemu z osobna podziękować.

Mam nadzieję, że w kolejnym roku mojego życia zdołam sprostać Waszym oczekiwaniom, jakie żywicie pod adresem głowy państwa sarmackiego.

Raz jeszcze dziękuję za tak liczne przybycie – i dziękuję za uwagę.

Książę nadał także tytuły szlacheckie i arystokratyczne oraz wręczył odznaczenia:

 • Panu JAKUBOWI baronowi BAKONYI — tytuł wicehrabiego w uznaniu zasług dla wszechstronnego rozwoju Kasztelanii Czarnoleskiej, Książęcych Sił Zbrojnych oraz życia publicznego i gospodarczego Księstwa Sarmacji;
 • Panu MATEUSZOWI hrabiemu BARTKOWIAKOWI — Krzyż Zasługi z Liliami w uznaniu zorganizowania spotkania Sarmatów w Poznaniu w listopadzie 2007 r.;
 • Panu KRYSPINOWI hrabiemu BOBEROWI — Złoty Medal Zasługi w uznaniu ofiarnego sprawowania godności senatora;
 • Panu PAVIELOWI baronetowi BROWARCZYKOWI — Krzyż Zasługi z Liliami w uznaniu sumiennego sprawowania urzędu Ministra Spraw Zagranicznych;
 • Panu ZBYSZKOWI baronowi BROWARCZYKOWI — tytuł wicehrabiego w uznaniu sumiennego sprawowania funkcji publicznych i zasług dla wizualnej strony Księstwa Sarmacji i jego samorządów oraz rozwoju Republiki Tropikany i systemu gospodarczego Księstwa Sarmacji;
 • Panu DANIELOWI baronetowi CHOJNACKIEMU — tytuł barona w uznaniu zasług dla życia publicznego i społecznego Księstwa Sarmacji, rozwoju Republiki Tropikany oraz sumiennego i ofiarnego sprawowania funkcji publicznych i społecznych;   
 • Panu ANDRZEJOWI baronetowi DZIKOWSKIEMU — tytuł barona w uznaniu zasług położonych dla Kasztelanii Czarnoleskiej oraz życia publicznego Księstwa Sarmacji;
 • Panu IWANOWI baronetowi DE FOLVIL-ARPEDOWI — Krzyż Złoty Orderu Wolności w uznaniu zasług położonych dla Królestwa Baridasu oraz życia kulturalnego Księstwa Sarmacji;
 • Panu PRZEMYSŁAWOWI markizowi FIGIELOWI — Krzyż Zasługi z Liliami w uznaniu ofiarnego udziału w życiu publicznym i społecznym Księstwa Sarmacji;
 • Panu JANOWI baronetowi GODOWSKIEMU — Krzyż Zasługi z Liliami w uznaniu sumiennego sprawowania urzędu Ministra Finansów i Gospodarki oraz działań na rzecz rozwoju systemu gospodarczego i gospodarki sarmackiej;
 • Panu JAKUBOWI baronowi KACZYŃSKIEMU — tytuł wicehrabiego w uznaniu nieprzerwanej, trwałej aktywności w życiu społecznym oraz sumiennego i ofiarnego wykonywania sprawowanych funkcji publicznych;
 • Pani CALISTO baronetessie KAMI-CHOJNACKIEJ — tytuł baronessy w uznaniu wyjątkowo sumiennego i ofiarnego sprawowania funkcji Seneszala Wielkiego Koronnego i dyrektora na Dworze Książęcym oraz aktywności w życiu społecznym;
 • Panu LESZKOWI baronetowi KARAKACHANOWOWI-LIBERIEMU — Krzyż Zasługi z Liliami w uznaniu sumiennego sprawowania urzędu Ministra Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz działań na rzecz rozwoju kultury;
 • Panu MICHAŁOWI kawalerowi KARAUSCHE — Złoty Medal Zasługi w uznaniu zasług położonych dla historii i rozwoju miasta Margon i aktywności w jego życiu publicznym;
 • Panu KAROLOWI kawalerowi KHARTOUMOWI — Krzyż Zasługi z Liliami w uznaniu ofiarnego sprawowania funkcji publicznej Prezesa Banku Sarmacji oraz działań na rzecz rozwoju Morvanu;
 • Panu TIMIOSOWI hrabiemu KIECHAJASOWI — Krzyż Zasługi z Liliami w uznaniu ofiarnego udziału w życiu publicznym i społecznym Księstwa Sarmacji;
 • Panu KRZYSZTOFOWI wicehrabiemu KONIASOWI — tytuł hrabiego w uznaniu wszechstronnych zasług położonych dla rozwoju Księstwa Sarmacji, jego systemów informatycznych i społeczności sarmackiej oraz wyjątkowo ofiarnego sprawowania pełnionych funkcji publicznych;
 • Panu ŁUKASZOWI baronowi KOWALSKIEMU — Złoty Medal Zasługi w uznaniu zasług położonych dla Książęcego Miasta Grodziska oraz życia kulturalnego Księstwa Sarmacji;
 • Panu PIOTROWI diukowi KOŚCIŃSKIEMU — Krzyż Brązowy Orderu Wolności w uznaniu zasług położonych dla życia publicznego Księstwa Sarmacji oraz Hrabstwa Gellonii;
 • Panu PIOTROWI markizowi KRAUSE — Złoty Medal Zasługi w uznaniu aktywności w życiu publicznym i społecznym Królestwa Baridasu;
 • Panu HENRYKOWI baronetowi LESZCZYŃSKIEMU — Krzyż Srebrny Orderu Wolności w uznaniu ofiarnego sprawowania funkcji publicznej oraz działalności w sferze mediów Księstwa Sarmacji; 
 • Panu MARIANOWI kawalerowi LESZCZYŃSKIEMU — tytuł baroneta w uznaniu wszechstronnej pracy na rzecz rozwoju miasta Zielnybór oraz wyjątkowo sumiennego i ofiarnego sprawowania funkcji publicznych;
 • Panu MICHAŁOWI baronetowi VON LICHTENSTEINOWI — tytuł barona w uznaniu ofiarnego sprawowania funkcji państwowych i samorządowych oraz zasług dla integracji nowych podmiotów rzeczypospolitej sarmackiej z Księstwem Sarmacji;
 • Panu MICHAŁOWI hrabiemu ŁASKIEMU — tytuł markiza w uznaniu ofiarnego sprawowania funkcji Marszałka Izby Senatorskiej, wszechstronnych zasług na rzecz rozwoju Republiki Tropikany oraz wsparcia udzielanego nowym Sarmatkom i Sarmatom;
 • Panu KRZYSZTOFOWI baronowi MACAKOWI — Krzyż Kawalerski Orderu Świętego Piotra w uznaniu zasług dla rozwoju sportów motorowych i piłki nożnej Księstwa Sarmacji;
 • Panu MARIUSZOWI hrabiemu MAGNUSZEWSKIEMU — tytuł markiza w uznaniu wyjątkowo sumiennego i ofiarnego, wszechstronnego działania na rzecz rozwoju Księstwa Sarmacji oraz Książęcych Sił Zbrojnych;
 • Panu DARIUSZOWI baronetowi MAKOWSKIEMU — tytuł wicehrabiego w uznaniu wszechstronnych zasług dla rozwoju Księstwa Sarmacji, Marchii Teutońskiej oraz miasta Margon oraz ofiarnej i sumiennej postawy w życiu publicznym;
 • Panu ŁUKASZOWI markizowi NOWICKIEMU — Krzyż Brązowy Orderu Wolności w uznaniu sumiennego i rzetelnego sprawowania funkcji Szefa Służby Racji Stanu oraz zasług dla rozwoju systemów informatycznych Księstwa Sarmacji;
 • Panu SZYMONOWI kawalerowi NOWICKIEMU-LIBERIEMU — tytuł baroneta w uznaniu ofiarnego sprawowania funkcji publicznej oraz aktywności w życiu publicznym i społecznym Księstwa Sarmacji;
 • Panu JARKOWI baronetowi SADOWSKIEMU — Krzyż Złoty Orderu Wolności w uznaniu zasług dla rozwoju kulturalnego Marchii Teutońskiej oraz ofiarnego sprawowania funkcji państwowych i publicznych;
 • Panu KONRADOWI hrabiemu VON SCHLANGE-STAUFENOWI — Krzyż Zasługi w uznaniu ofiarnego sprawowania godności senatora oraz innych funkcji publicznych;
 • Panu MICHAŁOWI baronowi SOSNOWIECKIEMU — Krzyż Zasługi w uznaniu sumiennego wykonywania funkcji redaktora naczelnego Bramy Sarmackiej;
 • Panu PAWŁOWI baronowi SZERMIŃSKIEMU — Krzyż Zasługi w uznaniu sumiennego sprawowania funkcji Namiestnika Kraju Gellońskiego oraz aktywności w życiu społecznym Księstwa Sarmacji;
 • Panu BARTOSZOWI baronetowi VON THORN-JANICZKOWI — Krzyż Zasługi w uznaniu działań dla odbudowy prowincji Morvan;
 • Panu MARKOWI kawalerowi VON THORN-LIPIE-CHOJNACKIEMU — tytuł baroneta w uznaniu zasług dla Książęcych Sił Zbrojnych oraz ofiarnego wykonywania funkcji publicznych w Rządzie, Kasztelanii Czarnoleskiej i Tropikanie;
 • Panu BARTOSZOWI kawalerowi VON THORN-MACKIEWICZOWI — Krzyż Zasługi w uznaniu aktywnego udziału w życiu społecznym Księstwa Sarmacji oraz pracy dla Korony;
 • Panu MATEUSZOWI baronetowi VON THORN-SUSZKOWI — tytuł barona w uznaniu zasług położonych dla rozwoju Hrabstwa Gellonii i życia sportowego oraz publicznego Księstwa Sarmacji;
 • Panu TOMASZOWI baronetowi WOŁYŃCZYKOWI — Krzyż Złoty Orderu Wolności w uznaniu sumiennego i ofiarnego sprawowania obowiązków Prezesa Państwowej Administracji Miejsc Publicznych;
 • Panu KRZYSZTOFOWI baronetowi WRÓBLOWI — tytuł barona w uznaniu ofiarnej pracy w Państwowej Administracji Systemów Informatycznych oraz działań na rzecz rozwoju Marchii Teutońskiej i miasta Eltdorf;
 • Panu WOJCIECHOWI hrabiemu ZIELIŃSKIEMU — Krzyż Walecznych w uznaniu męstwa okazanego w szlachetnym boju;
 • Panu MACIEJOWI baronetowi ŻMUDZIE — Złoty Medal Zasługi w uznaniu pracy wykonanej na rzecz rozwoju geografii sarmackiej;
 • Pani MARIECCIE szlachetnej damie BARBESCU-WOŁYŃCZYK — Krzyż Zasługi w uznaniu aktywności w życiu społecznym Księstwa Sarmacji;
 • Panu MICHAŁOWI BRONU EUSKADIEMU — Złoty Medal Zasługi w uznaniu aktywności w życiu społecznym Księstwa Sarmacji;   
 • Panu ROBERTOWI VON THORN-CZEKAŃSKIEMU — tytuł kawalera w uznaniu zasług położonych dla Terytorium Koronnego na urzędzie Wojewody Koronnego oraz dla życia publicznego i prasowego Księstwa Sarmacji;
 • Panu KRZYSZTOFOWI CZUGALE — tytuł kawalera w uznaniu zasług położonych dla rozwoju Kasztelanii Czarnoleskiej i jej życia publicznego oraz działalności na polu sportu w Księstwie Sarmacji;
 • Panu DARIUSZOWI DAROWSKIEMU — tytuł kawalera w uznaniu zasług położonych dla Książęcego Miasta Grodziska na urzędzie burmistrza;
 • Panu ARTUROWI DĘBOWSKIEMU — Brązowy Medal Zasługi w uznaniu aktywności w życiu społecznym i publicznym Księstwa Sarmacji;
 • Panu YARAEHOWI EUSKADIEMU — Złoty Medal Zasługi w uznaniu aktywności w życiu publicznym i społecznym Księstwa Sarmacji, pomimo przejściowych trudności z przestrzeganiem porządku publicznego;
 • Pani ANNIE FRYZIAK Y EUSKADI — tytuł szlachetnej damy w uznaniu roli w życiu publicznym Księstwa Sarmacji oraz aktywizacji politycznej i społecznej kobiet w Księstwie Sarmacji;
 • Panu STANISŁAWOWI GERTALDOWI — tytuł kawalera w uznaniu zasług położonych dla rozwoju, oświaty i życia kulturalnego Rzeczypospolitej Sclavińskiej oraz ofiarnego sprawowania funkcji publicznych;
 • Panu MARCELOWI HANSOWI — Krzyż Zasługi z Liliami w uznaniu ofiarnego udziału w życiu publicznym i społecznym Księstwa Trizondalu;
 • Panu MATEUSZOWI IONTZOWI — tytuł kawalera w uznaniu zasług położonych dla rozwoju Rzeczypospolitej Sclavińskiej i jej życia publicznego oraz integracji Sclavinii z Księstwem Sarmacji;
 • Panu WOJCIECHOWI KACZMARCZYKOWI — tytuł barona w uznaniu zasług położonych dla rozwoju Marchii Teutońskiej na urzędzie namiestnika oraz rzetelnego sprawowania funkcji Ministra Samorządu Terytorialnego;
 • Panu MUSTAFIE KALASHNIKOVOWI — tytuł kawalera w uznaniu zasług położonych dla rozwoju, promocji oraz życia publicznego i sportowego Rzeczypospolitej Sclavińskiej;
 • Panu MARCINOWI KOMOSIŃSKIEMU — tytuł kawalera w uznaniu zasług położonych dla rozwoju Księstwa Trizondalu oraz życia sportowego i mediów Księstwa Sarmacji;
 • Panu KRZYSZTOFOWI VON LATOO — Krzyż Zasługi w uznaniu zasług położonych dla rozwoju Księstwa Trizondalu oraz mediów Księstwa Sarmacji;
 • Panu MARIUSZOWI LESZCZYŃSKIEMU — Srebrny Medal Zasługi w uznaniu zasług dla rozwoju sarmackiego ruchu skautowego;
 • Panu AVRILOWI LEVENGOTHONOWI — tytuł kawalera w uznaniu sumiennego sprawowania przez niego urzędów Starosty Auterry oraz przewodniczącego Rady Prowincji Hrabstwa Loardii;
 • Panu PIOTROWI ARTHUROWI — tytuł kawalera w uznaniu zasług położonych dla Hrabstwa Loardii na urzędzie namiestnika oraz wsparcia udzielanego nowym mieszkańcom Księstwa Sarmacji;
 • Panu AARONOWI ROZMANOWI — tytuł kawalera w uznaniu zasług położonych dla rozwoju Rzeczypospolitej Sclavińskiej, życia publicznego oraz integracji Sclavinii z Księstwem Sarmacji;
 • Panu BARTOSZOWI SADLEJOWI — Srebrny Medal Zasługi w uznaniu zasług dla Hrabstwa Gellonii;
 • Panu MIROSŁAWOWI IWANOWI SLIPYJOWI — tytuł baroneta w uznaniu zasług położonych dla promocji Księstwa Sarmacji oraz jego mediów i życia publicznego, społecznego i religijnego;
 • Panu KONRADOWI VON SOBIESZKOWI — Brązowy Medal Zasługi w uznaniu aktywności w życiu publicznym i społecznym Księstwa Sarmacji i Księstwa Trizondalu;
 • Panu KAROLOWI VON THORN-MARCJANOWI-CHOJNACKIEMU — Krzyż Brązowy Orderu Wolności w uznaniu zasług dla życia publicznego oraz samorządowego Księstwa Sarmacji;
 • Pani EDYCIE WOŁYŃCZYK — tytuł szlachetnej damy w uznaniu zasług dla Stołecznego Cesarskiego Miasta Srebrnego Rogu oraz rozwoju kulturalnego Marchii Teutońskiej;
 • Panu KRZYSZTOFOWI baronowi MACAKOWI — Krzyż Kawalerski Orderu Świętego Piotra w uznaniu zasług dla rozwoju sportów motorowych i piłki nożnej Księstwa Sarmacji.

Ponadto (UWAGA!):
a)
z inicjatywy Dariusza "Kedara" Makowskiego utworzono Ranking Sarmatów wraz z Państwową Agencją Rankingu Sarmatów;
b) wznowiono pracę Syriusza!

Redakcja pragnie złożyć Jego Książęcej Mości najserdeczniejsze życzenia z okazji urodzin! Wszystkiego najlepszego! Niechaj Twoje dzieło trwa wiecznie! VIVAT SARMATIA!

Autor: Henryk Leszczyński

listopada 05

[Xiążę Piotr Mikołaj] Urodziny Księcia
Dziś, jak co roku, całe Księstwo fetuje urodziny Miłościwie Nam Panującego Tyrana_i_Despoty Jego Książęcej Mości Piotra Mikołaja Kozaneckiego. LD została zalana życzeniami, a wszelkie przejawy aktywności są dziś dedykowane Księciu.
Słowem – wszyscy walczą o wieczorne nominacje. Oficjalna część obchodów rozpocznie się o godz. 20.30 na czacie sarmackim.
Także redakcja Gońca oraz społeczność czarnoleska pragną złożyć Waszej Wysokości najszersze i najprzeserdeczniejsze życzenia z okazji urodzin i mimo wszystkich wad i potknięć wytkniętych sumiennie w dzisiejszym biuletynie NPS, życzyć lekkiej korony, miękkiego tronu, twardej głowy i satysfakcji z poddanych.

[Dreamland - Sarmacja] Zmiany u władzy.
Wczoraj Brama Sarmacka poinformowała, że w Dreamlandzie wyznaczono nowego następce tronu.  Po Pawle I  koronę przejąć ma arcyksiążę Edward Krieg.  Jak stwierdził władca Dreamlandu, "Przejście Korony nastąpi jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia."
W jednym z komentarzy pod artykułem BS, markiz Krause nazwał Dreamland "państewkiem" i stwierdził, że "do tego państewka zawsze będe nastawiony lekceważąco i negatywnie". Wypowiedź Krausego wywołała ostrą reakcję ambasadora KD w Sarmacji, Martina wicehrabiego van Buuren. "Takimi słowami obraża Pan nie tylko mnie jako Ambasadora Królestwa Dreamlandu i mieszkańców Królestwa ale przede wszystkim Koronę Królestwa Dreamlandu." napisał w oświadczeniu ambasador, domagając sie wyjaśnień.
W odpowiedzi markiz Krause wskazał na zaszłości historyczne, unię Dreamlandu i Baridasu, którego Krause jest mieszkańcem, podczas której Baridas "nieomal został nekronacją".

Autor: Henryk Leszczyński

listopada 02

Mieszkańcy Sarmacji wyrazili swoje poparcie dla pomysłu uregulowania prawnego adopcji i rodów w niedawno przeprowadzonym sondażu dla SOBOS-u. Aż 72% ankietowanych wyraziło się przychylnie dla tego pomysłu i tylko co czwarty sarmata wyraził się nieprzychylnie. Wyniki sondażu dają wyraźnie do zrozumienia, że sarmacka społeczność potrzebuje konkretnej, całkowicie regulującej sprawę ustawy.

Obecnie w parlamencie rządzą partie prawicowo-konserwatywne, które z założenia, politykę rodzinną powinny mieć za swój flagowy projekt. Tymczasem, po krótkiej dyskusji na LD, sprawa jakby ucichła. W parlamencie przedstawiono projekt ustawy mówiącej o rozwodach sarmatów. Dziwi mnie jednak ten projekt, gdyż nie wiadomo czego ma dotyczyć: kwestia rodzin nie została dotychczas uregulowana w żadnym przepisie.

Być może jest też inny powód tego zastoju. Otóż, tym powodem jest zbyt mały lobbing ze strony, której powinno najbardziej zależeć na uchwaleniu ustawy – największych rodów sarmackich. Dotychczas zachowywały one dużą bierność w swych działaniach.

Sprawa wydaje się, jakby utknęła w martwym punkcie. Co chwilę pojawiają się projekty zastępujące ustawę rodzinną. Jednakże apeluję: sprawa jest jedną z ważniejszych i wymaga szybkiego działania. Takiego działania, którego nie może się wstydzić konserwatywna prawica….

Autor: Andrzej Dzikowski