kwietnia 25

Sclavinia przeżywa kryzys aktywności. Coraz to nowi Marszałkowie-Premierzy nie spełniają pokładanych w nich nadziei. Nowym szefem rządu sclavińskiego od niedawna jest Stanisław kawaler Gertald, właściciel „Naszej Rzeczpospolitej”. Czy podoła swojej misji?

  • Goniec Czarnoleski: Panie Premierze, pierwsze pytanie – na rozgrzewkę. Jak oceni Pan pierwsze tygodnie(dni?) swojego urzędowania? Czytaj dalej »

Autor: Daniel Chojnacki-Kaczyński

kwietnia 22

Mieszkańcy prowincji i krajów Korony Księstwa Sarmacji mogą spać spokojnie. Izba Poselska odrzuciła cały projekt nowego Regulaminu, który przewidywał odebranie samorządom prawa delegacji w izbie niższej sarmackiego parlamentu.

Debata

7 kwietnia Marszałek Izby Poselskiej, Andrzej baron Dzikowski rozpoczął pierwsze czytanie projektu nowego Regulaminu Izby Poselskiej autorstwa Kanclerza von Thorn-Czekańskiego. Początkowo projekt przewidywał zmiany kosmetyczne, min. skrócenie okresu czasu, w którym musi rozpocząć się pierwsze czytanie projektu, oraz zmiana trybu wyboru Marszałka Izby Poselskiej.

Czytaj dalej »

Autor: Daniel Chojnacki-Kaczyński

kwietnia 21

Jakoś tak się w moim v-życiu złożyło, że zawsze miałem szczęście do odnajdywania krajów w jakichś sposób dotkniętych nieszczęściami losu. Dla niektórych nieszczęściem losu była osoba władcy, dla niektórych obywatele, którzy chodzili i oznajmiali wszem i wobec, że pacyfista to człowiek zły, ale mniejsza o to. W moim pilotażowym artykule, dotyczącym Wolnego Miasteczka WinkTown, padło również na mikronację dotkniętą katastrofą – w tym wypadku nuklearną. Jednak człowiek to – jak się okazuje – najlepszy ekstremofil ze wszystkich – potrafi żyć wszędzie i zawsze, choćby nie wiadomo, jaka menda mu stanęła ma drodze. Podobne słowa można skierować pod adresem Samundy – dosyć oryginalnego państwa, które wciąż jednak wygląda jak krajobraz po bitwie, z różnych powodów.

Czytaj dalej »

Autor: Geryon Khryzaoris

kwietnia 20

Witam ponownie!

Oto nadeszła chwila kiedy zaprezentować należy pierwszą odsłonę Rankingu Posłów i Komitetów IP XX kadencji. Izba Poselska obraduje od blisko 3 tygodni, przez które miała już okazję pokazać co nieco. Dużo się w niej dzieje, chociaż przyznać należy, i zauważyć, że raczej mało jest inicjatyw dotyczących tworzenia prawa jako takiego. Póki co przeważają wnioski o uchylenie dekretu, rozporządzeń, itd. Zmieni się to już jednak wkrótce, bowiem w Lasce Marszałkowskiej leży kilka projektów nowych i zmieniających dotychczasowe ustaw. Mam nadzieję, że pomimo obecnego zamieszania z Marszałkiem IP i odejściem z IP posła Dzikowskiego (UKL), który został zastąpiony przez p. Yaraeha de Luna y Euskadi, Izba będzie w stanie pracować sprawnie i owocnie.

Najważniejszą rzeczą, jaką warto zauważyć to aktywność posłów – choć nie wszystkich. Na pewno udział w obradach największych oponentów politycznych, posłów Skarbnikowa, Chojnackiego i Czekańskiego, stwarza doskonałe pole do zwiększenia ich aktywności. Tradycyjnie już jednak aktywnością w IP nie grzeszy poseł von Lichtenstein – osobiście zastanawiam się za co wciąż dostaje wysokie poparcie…

Proszę zwrócić uwagę na niewielkie różnice w punktacji liderów rankingu posłów.

Względem rankingu komitetów zastosowana została, sprawdzona już w poprzednich edycjach, metodologia uśredniania punktacji członków komitetów. Komitet RCA i RPS zostału połączone w jeden z racji zawartej i realizowanej koalicji, zaś pozostałe komitety występują osobno. Premię za aktywność zgarnia LRM, który swoją pulę powiększa wynikiem jedynego swojego posła. SPD tradycyjnie mogłaby wyglądać lepiej, gdyby wszyscy jej posłowie pracowali równo, tak samo można powiedzieć o rządzącej koalicji. Zawodzi UKL. To nie ta sama partia co dwie kadencje temu.

Dla przypomnienia rankingowa punktacja:

  • 3 pkt. za każdy zgłoszony (i nie wycofany) projekt ustawy (dla komitetu)
  • 2 pkt. za każdy zgłoszony (i nie wycofany) projekt uchwały (dla komitetu)
  • 2 pkt. za zgłoszone w debacie poprawki (jednorazowo za debatę, dla posła)
  • 2 pkt. za merytoryczny udział w debacie (jednorazowo za debatę, dla posła)
  • 1 pkt. za udział w głosowaniu (dla posła)

Autor: Robert Czek****i [banicja]

kwietnia 20

Kanclerz CzekańskiKogo obraził Kanclerz Czekański i czy za to odpowie? Jak pracuje Rząd? Kto będzie strategicznym partnerem zagranicznym Księstwa Sarmacji? Kto odpowiada za organizację obchodów szóstej rocznicy istnienia Sarmacji? – Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie, Drodzy Czytelnicy, w krótkim wywiadzie z szefem sarmackiego rządu, Robertem Januszem von Thorn Czekańskim. Czytaj dalej »

Autor: Daniel Chojnacki-Kaczyński

kwietnia 13


To praktycznie ostatnia okazja, aby wziąć udział w epokowej wyprawie na Trzy Czaszki! Jeśli jeszcze nie wysłałeś swojego zgłoszenia, masz czas do 23:59:47 .

Nie wiesz, o co tu chodzi? Czytaj tutaj!

Nie wiesz, jak się zgłosić? Czytaj tutaj!

Autor: Henryk Leszczyński