lipca 14

Wielkimi krokami zbliża się data 02.08.2008 roku, rozpoczynająca ośmiodniowy Festiwal kulturalny v-świata w Dalmencji. W związku z tym pragnę poinformować Państwa o pracach z nim związanych oraz przypomnieć o konkursach w których nagroda drastycznie wzrosła ostatnimi czasy.

Na początek może sprawy techniczne. Galeria Dalmencka w której wystawiane będą prace związane z festiwalem została przeniesiona na nową stronę: www.galeriadalmencka.weebly.com Ulepszono szatę graficzną i wprowadzono kilka nowych szczegółów. Całą Galerię podzielono na cztery główne działy: fotografia, malarstwo, grafika i festiwal. Ułatwi to odszukanie interesujących odwiedzającego dzieł sztuki. Wprowadzono również z myślą o młodych twórcach zakładkę „kontakt” w której znajdują się wszelkie namiary na dyrektora galerii.

Naturalnie „Galeria Dalmencka” nie funkcjonuje jedynie w celu promocji festiwalu. Już teraz jest tam wiele wystaw godnych Waszej uwagi. W chwili wydania tego artykułu pojawiła się nowa wystawa fotograficzna „piękno lata”.

Filmy konkursowe i promocyjne zamieszczone zostaną na nowej stronie Internetowej kina Dalcinema www.dalcinema.weebly.com w zakładce „filmy z mikronacji”. Dalcinema również rozpoczęło działalność na szerszą skalę. Repertuar będzie zmieniać się co miesiąc. W lipcu macie możliwość zobaczenia zupełnie za darmo animacji Tomka Bagińskiego (zdobywca Oskara za „Katedrę”) „Fallen Art” oraz filmu „Rosemary’s baby” Romana Polańskiego. Ten drugi film znajduje się w zakładce „movies in english” i jest dostępny jedynie dla Sarmatów znających język angielski.

Wszystkie uroczystości związane z I Festiwalem Kulturalnym v-świata odbędą się na czacie dalmenckim oraz na stronie Internetowej Dalmencji (która w chwili obecnej jest w budowie, proszę nie sugerować się jej obecnym wyglądem) www.dalmencja.sarmacja.org

Na ceremonii otwarcia pojawią się tak zacni goście jak chociażby była Minister Dziedzictwa Narodowego Księstwa Sarmacji, Pani Calisto vicehrabina Kami-Chojnacka.

Skład państw uczestniczących w przedsięwzięciu uległ nieznacznej zmianie. Dołączyło do nas Państwo Kościelne Rotria zwiększając liczbę państw uczestniczących w przedsięwzięciu do czternastu.


Dla chcących się sprawdzić przypominam o pięciu konkursach:

1. film krótkometrażowy (do 22 min. tematyka dowolna. Może to być również animacja, musical lub nagranie ze sztuki teatralnej. Film należy zamieścić na http://wrzucacz.pl/ bądź podobnym serwisie, a link do niego umieścić w e-mailu do nas)

2. fotograficzny (jedna osoba, max. trzy prace)

3. na najlepszą pracę plastyczną (rysunek, malarstwo, rzeźba – wszystko, co tylko do głowy Ci wpadnie, 1 os. 
   max. 3 prace)

4. literacki (na najlepszą prozę lub poezję, 1 os. max. 3 prace)

5. muzyczny (1 os., max. 3 utwory)


Wszystkie prace należy nadsyłać na adres dalmencja@wp.pl do 25.07 Naprawdę warto! Konkurencja jak na razie jest nikła, a nagrody wciąż rosną! Na chwilę obecną wysłanie pracy jest równoznaczne z zajęciem jakiegoś miejsca, nad czym bardzo ubolewam.

Wysyłając prace oświadczasz, że jesteś ich autorem, bądź posiadasz do nich wszelkie prawa
Wysłanie pracy równoznaczne jest ze zgodą na rozpowszechnianie jej i kopiowanie w ramach Festiwalu
Prace wysyłajcie do 25.07.2008.
Osoby posiadające wystawy prac festiwalowych mogą równocześnie brać udział w konkursie. Warunkiem jest zgłoszenie dorobku wcześniej nie publikowanego w ramach festiwalu.
Jedna osoba może brać udział w dowolnej ilości konkursów
Prace sprawdzane i oceniane będą przez międzynarodowe jury, składające się z ludzi sztuki i polityki. Do konkursu może przystąpić mieszkaniec każdego spośród czternastu zaproszonych krajów.


Dzięki uprzejmości byłej Ministerstwa Dziedzictwa Narodowego oraz pana Marcela baroneta Hansa wysokość nagród wzrosła do:

100 libertów na terenie Księstwa Sarmacji za pierwsze miejsce

35 libertów za drugie miejsce

10 libertów za trzecie miejsce


Pozostawiając sprawy dotyczące konkursów w tyle mam przyjemność również poinformować Państwa, że w ramach Festiwalu zostanie zaprezentowana wystawa fotograficzna stworzona przez organizację Green Energy.

Organizatorz Festiwalu współpracują również z Galerią von Thorn, w której podczas uroczystości zaprezentowana zostanie specjalna wystawa prac a także z pocztą Baridajską.  

Pozwolę sobie również zaapelować do wszystkich ludzi dobrego serca o wpłacanie darowizn na festiwal na konto BS-A9795 z dopiskiem Festiwal, a także korzystając z okazji nalegam by Królestwo Baridasu wypłaciło mi w końcu moją należytą wygraną za konkurs związany z ich szóstą rocznicą. W innym wypadku wysokość nagród w Festiwalu ulegnie zmniejszeniu.

 

Autor: Mateusz Morawiec

lipca 12


Z Yaraehem Euskadim

byłym doradcą gospodarczym kanclerza

rozmawiał Henryk Leszczyński

 

 

Yaraeh Euskadi, naczelny prowokator i bluźnierca KS na poważnej rządowej posadzie. Z tej strony Sarmaci Pana nie znali…

Życie niesie ze sobą wiele niespodzianek. A cieplutką posadkę w rządzie zaoferował mi hrabia Chojnacki…

Czytaj dalej »

Autor: Henryk Leszczyński

lipca 11

Z Pavielem von Thorn-Browarczykiem
Kanclerzem Rządu Księstwa Sarmacji

rozmawiał Henryk Leszczyński


Zgodził się Pan być kołem ratunkowym SPD?

Kołem ratunkowym? Ja bym tego tak nie nazwał. SPD kończy swój byt. Wiadome jest, że każda partia chce skończyć swoją działalność z podniesioną głową. W SPD jest kilka osób, które spokojnie mogłyby poprowadzić ten ostatni rząd. A skoro działacze postanowili zaoferować mi to stanowisko, to je przyjąłem.


Nie jest Pan „kanclerzem ex machina”?

Zgadza się, nie jestem ściśle związany ze środowiskiem SPD. Mój rząd, jak już zaznaczyłem, jest rządem przejściowym, ponadto przypadającym na okres wakacyjny. Jak sądzę, „politycy z pierwszych stron gazet", mogliby mieć problemy z dyspozycyjnością. Ja tych problemów mieć nie będę, a że startowałem przecież do Izby Poselskiej z listy SPD, to moja kandydatura jest jak najbardziej logiczna. Poza tym, po delikatnie ujmując, nienajlepszym okresie gabinetu von Lichtensteina nadszedł czas, żeby sprawdzić kogoś świeżego, ale jednak doświadczonego – padło na mnie, z czego jestem zadowolony i liczę, że Sarmaci również będą, gdy misja mojego rządu się zakończy.

Czytaj dalej »

Autor: Henryk Leszczyński