sierpnia 16

Demokracja sarmacka dostała zadyszki. Nie po raz pierwszy, ale tym razem sytuacji w rodzimej polityce bagatelizować nie można. W wyborach bierze udział 39% obywateli. Nie istnieje partia, która samodzielnie (bądź z niewielką pomocą) mogłaby przejąć stery władzy. Stare odchodzi, nowego nie widać – niewątpliwie zmian potrzeba. Czytaj dalej »

Autor: Henryk Leszczyński

sierpnia 15

Dobiegają końca konsultacje społeczne w sprawie projektu nowelizacji konstytucji*) zgłoszonego przez Księcia Piotra Mikołaja. Zmiany, które proponuje Książę, to powrót do sytuacji sprzed kilkunastu miesięcy i prawdopodobny koniec demokratycznych przemian Księstwa. Opinia publiczna wyraża w stosunku do projektu umiarkowany optymizm.

Weź udział w konsultacjach społecznych ws. zmiany konstytucji (http://gov.sarmacja.org/viewtopic.php?id=388#6)
Czytaj dalej »

Autor: Henryk Leszczyński

sierpnia 12
W imieniu swoim i całej redakcji
pragnę serdecznie przeprosić
Sławetnego Pana Paviela von Thorn-Browarczyka
za twierdzenia zawarte we wczorajszym artykule "Diuk Łaski nowym kanclerzem"
które w jaskrawy sposób godziły w dobre imię jego i podlegającego mu rządu.

Słowa "(…) Kanclerz Browarczyk nie był w stanie wypełnić stawianych mu zadań (…), kadencję ustępującego rządu należy zdecydowanie zaliczyć do nieudanych" to rażący przykład zaniedbań i braku dziennikarskiej rzetelności.
Ubolewam nad tym faktem i dołożę wszelkich starań, aby podobna sytuacja więcej się nie powtórzyła.

Z poważaniem
Henryk K. von Thorn-Leszczyński

Autor: Henryk Leszczyński

sierpnia 11

Sarmacka Partia Demokratyczna odchodzi na tarczy. Ustępującego kanclerza Browarczyka zastąpił dziś diuk Michał Łaski. Jak zapewnia nowy szef rządu i regent Chojnacki, będzie to rząd techniczny. Głównym postawionym przed nim zadaniem będzie organizacja zaplanowanej na 6 października koronacji Daniela Łukasza.

- Michał Łaski już dawno wystąpił z SPD, a jego stosunek do "demokratów" jako partii nie wydawał się pozytywny już od lutego – ucina dywagacje o związkach nowego kanclerza z Sarmacką Partią Demokratyczną Daniel Chojnacki, obecny regent. – Kojarzenie każdego zachodzącego w przyrodzie [i nie tylko] zjawiska z SPD, zaczyna już zahaczać o nekrofilię. Rząd Paviela von Thorn-Browarczyka podał się do dymisji już parę dni temu, były już Kanclerz nie jest w stanie sprawować władzy.

Wynika z tego, że kanclerz Browarczyk nie był w stanie wypełnić stawianych mu zadań i mimo porannych zapowiedzi Krzysztofa Koniasa (- Rząd jeszcze istnieje. Klub poselski SPD istnieje i KW SPD istnieje – do końca kadencji. Zrealizujemy plan w całości), kadencję ustępującego rządu należy zdecydowanie zaliczyć do nieudanych.

- Przyszły Książę zaproponował mi stanowisko Kanclerza, ale wynikła ta decyzja z naszej dyskusji. Przed nami ważne uroczystości. Mam doświadczenie jeśli chodzi o organizacje uroczystości, a koronacji podczas tej kadencji spieprzyć nie można – dodaje kanclerz Łaski. W jakim stopniu ten rząd będzie związany z SPD? – Ta partia podobno wczoraj się rozwiązała. Więc pewnie w żadnym.

Mimo to czterech z pięciu ministrów nowego rządu jest bądź było związanych z rozwiązaną wczoraj partią. Otoczenie kanclerza zapewnia, że współpracownicy zostali dobrani wyłącznie ze względu na ich kompetencje, a nie z klucza partyjnego. Pozostawiając z boku teorie spiskowe świadczy to na pewno o tym, że innym partiom będzie bardzo trudno samodzielnie zasiąść na tronie, który do niedawna zajmowała SPD ze swoimi szerokimi i wykwalifikowanymi kadrami.

Autor: Henryk Leszczyński

sierpnia 10

SPD na finiszu

Kraj Komentarz Wyłączone

Politycy Sarmackiej Partii Demokratycznej ostatecznie przegłosowali uchwałę o samorozwiązaniu. Mimo sceptycyzmu wielu obserwatorów sarmackiej polityki, znika z niej partia, która przez ostatnie miesiące miała monopol na władzę.

Zobacz czerwcowy wywiad z przewodniczącym Iontzem

Czytaj dalej »

Autor: Henryk Leszczyński

sierpnia 10

Po niemal sześciu latach panowania Książę Piotr Mikołaj Kozanecki, założyciel Sarmacji, abdykuje. Nieoczekiwana książęca proklamacja gruchnęła w Sarmatów w piątkowy poranek. Na nowego Tyrana poczekamy do 6 października, a zostanie nim Daniel hrabia Chojnacki.

 

- Marząc od dawna o wygodnym fotelu w Izbie Senatorskiej, po ponad roku rozważań (i trzech latach narzekania), czując, że moja misja dobiegła końca (patrz: ciągłe regencje) oraz, iż dosyć mam zaciskania zębów w przypadku co mniej inteligentnych propozycji (regne oblige), podjąłem ostateczną i nieodwołalną (patrz: ponad rok rozważań) decyzję o przejściu na (aktywną) emeryturę – oświadczył piątkowej nocy Książę.

  Czytaj dalej »

Autor: Henryk Leszczyński