Biegiem i na żywo: Bieg o Antałek Kukulicy SLP: Hrabiowie z popiołów
maja 26

Nowa strona główna i kakofonia relacji. Tak można podsumować wczorajsze obchody siódmej już rocznicy powstania Księstwa Sarmacji.

Oficjalne uroczystości odbyły się na czacie sarmackim o godz. 21.1o. Nie brakowało rzecz jasna przemówień oficjeli. – Mimo licznych przeszkód, a niejednokrotnie – kompletnego braku zrozumienia ze strony tych, którzy w tego typu inicjatywie udziału nigdy nie brali, rozwinęliśmy Sarmację do tworu potężnego i pięknego – zaczął Jakub hr. Bakonyi, kanclerz Rządu JKM na tle audycji Radia TeutoniaOne. – Wierzę, że możemy określać siebie wzorem dla mikronacji istniejących od dawna, nowopowstających, jak również dla tych, które dopiero powstaną. Inspirujemy ogromne rzesze ludzi – ciągnął kanclerz dodając, że Sarmacja ‘wkracza w wiek szkolny’. Podkreślił również, że czas zacząć promować ideę mikronacji.

Optymizm w dusze rodaków starał się tchnąć Patryk bnt Szac, Minister Dziedzictwa Narodowego: – Poziom kulturalny Księstwa raz obniżał się, raz zwiększał, jednakże zawsze był godny naśladowania. Nie ukrywam, że w tej chwili nie jest najlepiej, ale wspólnymi siłami zmienimy ten stan rzeczy! – mówił Szac. – Liczę, że gdy spotkamy spotkamy się tu równo za rok lub dwa, ktoś pełniący funkcję MDN z dumą stwierdzi, że w tym temacie żadne inne państwo nie może się z nami równać – zakończył szef resortu kultury.

Z pozoru nieco katastroficzno-defetystyczny ton zabrzmiał w pierwszych słowach mowy Księcia Daniela Łukasza. – Dużo się dziś mówi o czymś jak kryzys mikronacji. Podobno to on zabija po kolei każdą mikronację. Ci, którzy dziś są już w zasadzie poza mikronacjami, z niezwykłą sobie łatwością potrafią powiedzieć, że Scholandia, Dreamland, a również Sarmacja, powoli się kończą. Dziś pragnę się Was zapytać – dlaczego? – grzmiał monarcha i niezwłocznie przystąpił do odpowiedzi na zadane pytania: – Nie ma kryzysu. Jest brak zaangażowania. Nie ma zaniku idei mikronacji. Jest słaba wola i słomiany zapał. Nie ma czynnika zewnętrznego. Jesteśmy my – mówił Książę. I zakończył patetycznie: – Razem pójdziemy drogą zwycięstwa, chwały i potęgi. Pokażemy nie światu, ale sobie, że potrafimy.

W tę retorykę wpisał się także Anarchia bar. Perun, redaktor naczelny Bramy Sarmackiej. Pisze on dziś o upadku sarmackiej polityki historycznej jako integralnej części narodowej świadomości. Kończy jednak swojskim ‘do roboty!’.

Uroczystości relacjonowały w sumie trzy redakcje. Tradycyjnie już nasza redakcja prowadziła ‘Z czata i na żywo’. Urażony jedną z tez zawartych w tej relacji, kontrrelację przez kilkadziesiąt minut zamieszczał diuk Michał Łaski. W opozycji do Gońca wystąpił też roshooffy magazyn!, z racji problemów technicznych publikując pod dwoma adresami parakabaretowe komentarze, głównie do relacji ‘GC’.

Nie zabrakło akcentów kulturalnych. Jeszcze popołudniu okolicznościowy wiersz zaprezentował bnt Staropodlaski. Doczekał się on zresztą poetyckie riposty Iva de Folvil-Arped. Tuż przed uroczystościami swój najnowszy utwór zaprezentował również ‘Śnięty Leszcz’. Nie był to zresztą jedyny ślad czarnoleskiej grupy podczas rocznicy. Otwarta wczoraj Galeria Pierogów, Pomnik Siedmiolecia jest w znacznej mierze działem właśnie ‘Śniętego’. Na godzinę przed oficjalnymi uroczystościami odbył się natomiast w Czarnolesie Bieg o Antałek Kukulicy, którego zwycięzcą został niespodziewanie Kuba Pakulski, ambasador Królestwa w Sarmacji. Ten wynik sprowadził na organizatorów liczne oskarżenia o scholofilię.

Na rynku prasowym pojawił się nowy tytuł. Brukowiec z krwi i kości, ‘Fuck!’ zaszczycił wczoraj czytelników trzema niskich lotów artykułami. Forma żenująca, ale zawsze to jakiś przejaw aktywności.

Nie zabrakło popularnych ‘konfiturek’. Odznaczenia i tytuły wręczał Książę Daniel Łukasz, awansami żołnierzy KSZ obdzielił Hetman Wielki, gen. Mariusz diuk Magnuszewski. Z rąk Mateusza Kozłowskiego, prezydenta Grodziska, Złoty Order Delfina otrzymał JKW Piotr Mikołaj, jego poprzednik.

Widocznym znakiem siódmej rocznicy powstania Sarmacji będzie jednak nowa strona główna, będąca dziełem JKM Daniela Łukasza. Zbierająca świetne recenzje witryna zastąpiła dotychczasową, krytykowaną za nieczytelność i przeładowanie treścią.

Autor: Henryk Leszczyński

Możliwość dodawania komentarzy została wyłączona.