Kiedy zatonie Solardia? Piłkarskie wróżby
kwietnia 22

Dziś wieczorem JKM Piotr Mikołaj dokonał uroczystego przecięcia wstęgi odrestaurowanej siedziby Galerii Książęcej. W Galerii możemy zobaczyć nową wystawę „The Best of SzU”, czyli wybór najlepszych prac ze Sztuki Ulicznej, przygotowaną przez nową dyrektor Galerii, Calisto Kami-Chojnacką-Czekańską.
Wystawa została bardzo pozytywnie oceniona przez pierwszych gości. Docenili oni ogrom pracy, jaki w stworzenie ekspozycji włożyła pani dyrektor.

Zaraz po zakończeniu uroczystości zamieniliśmy kilka słów z panią dyrektor Kami-Chojnacką-Czekańską.

Galeria Reaktywowana. Było warto?
Takie projekty zawsze warto reaktywować. Jednak jest z tym pewien problem – żeby zainteresowanie sztuką było nieco dłuższe niż kilka dni po otwarciu wystawy, trzeba się nieźle namęczyć i cały czas wymyślać coś nowego. Mam nadzieję, że tym razem uda się osiągnąć długotrwały sukces. Dlatego właśnie uważam, że warto poświęcać temu swój czas.

Czemu akurat SzU stała się tematem pierwszej ekspozycji?
Właściwie był to pomysł JKM Piotra Mikołaja zatem ciężko mi się wypowiadać na ten temat. Według moich odczuć chodzi o to, by związać Sarmatów emocjonalnie z Galerią, uświadomić im, że to oni wszyscy ją tworzą i że obowiązek dbania o naszą v-państwową sztukę jest naszym wspólnym obowiązkiem. Poza tym wystawa The best of SzU budzi wiele emocji. Miło sobie przypomnieć stare dobre czasy, a jak wiadomo w tym roku nasze Księstwo obchodził swój wielki Jubileusz. Właściwie początkowo myślałam o tym, aby wystawę zrobić na 25 maja… no ale czasu ucieka a próżnować nie wolno.

Jednak GK to nie tylko nowa wystawa. Dlaczego jeszcze warto zajrzeć do Galerii?
Rozpoczęliśmy w Galerii nowy dział. Jest to dział, w którym będą się znajdowały różnego rodzaju konkursy. Galeria Książęca chce nie tylko wystawiać dzieła nielicznych artystów, chce również promować sztukę w szerszym znaczeniu tego słowa. Wychodzimy do ludzi zachęcając ich do aktywności. Nie wiem, czy zwrócił pan uwagę na to, że w organizowanych w Sarmacji konkursach bierze udział niewiele osób, ten fakt wydaje mi się po prostu straszny. Chcemy to zmienić. Dlatego też Galeria zapowiada wiele Konkursów. Chcemy by cały czas działo się coś, co sprawi, że warto będzie odwiedzić naszą stronę co najmniej raz w tygodniu.

Jakie są plany na przyszłość?
W najbliższym czasie czeka nas oczywiście rozwiązanie konkursu na Rangi oraz jeszcze jeden konkurs, ale o tym na razie nie chciałabym mówić – to będzie niespodzianka. Poza tym, na pewno szykujemy wystawę na 25 maja. Obecnie planuję jaki powinien być jej temat. Chciałabym doprowadzić galerię do takiego stanu, żeby powstawała co najmniej 1 wystawa w miesiącu oraz by były ogłaszane co najmniej 2 konkursy. Czy to się uda? Czas pokaże.

Trzymamy więc kciuki za powodzenie tej jakże interesującej inicjatywy i zapraszamy do udziału w konkursie na STRONIE GALERII.

Autor: Henryk Leszczyński

1 komentarz do “Galeria Książęca reaktywowana”

  1. Ojebejbe komentuje:

    Win! Mialas pozdrowic mnie i Morpha X)