Sarmackie organizacje Amb 1:Kantor Walutowy
listopada 22

Niemal połowa respondentów pozytywnie ocenia skład rządu diuka Michała Łaskiego w sondzie SOBOS. Natomiast w minisondzie 54% pytanych opowiedziało się za 100-krotnym zwiększeniem wartości nominalnej liberta.

Zobacz wyniki zakończonych sondaży.

Od dwóch tygodni opiekę nad Sarmackim Ośrodkiem Badań Opinii Społecznej pełni redakcja Gońca Czarnoleskiego. Będziemy zatem starali się na bieżąco omawiać wyniki zamieszczanych tam sondaży.

Sonda #114
W zakończonej przed tygodniem sondzie głównej SOBOS pytaliśmy o ocenę składu gabinetu kanclerza Łaskiego. Mimo wielu kontrowersji i krytyki na początku kadencji, zwłaszcza pod kierunkiem nowego szefa sarmackiej dyplomacji, 47% respondentów oceniło rząd pozytywnie (odpowiedzi „dobry” i „świetny”). Wobec 27% ocen złych (w tym 13% odpowiedzi „żenujący”) i 17% odpowiedzi „przeciętnych”, liczba pozytywnie nastawionych badanych jest wyraźna. – To dobry wynik, gdyż rząd jest dla ludzi i to jest jego cel by dla ludzi działać. Oczywiście wynik sondy jest motywujący, gdyż pragnąłbym by ocena finalna rządu była jeszcze wyższa – powiedział nam kanclerz Łaski. Choć nie jest to jeszcze miarodajny wskaźnik oceny prac rządu, wskazuje na to, czego obywatele spodziewają się po nowym gabinecie. Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że całkiem sporo, zwłaszcza że bez stałego zaplecza politycznego jego poparcie bazuje na niezależnych głosach, raczej z pominięciem klucza partyjnego. Swoją cegiełkę do tych całkiem solidnych notowań dołożyła poprzednia kadencja rządów diuka Łaskiego, którą można zaliczyć do udanych.

Minisonda #67
W minisondzie Sarmaci określali swój stosunek do pomysłu 100-krotnego zwiększenia wartości nominalnej liberta. Odsetek głosujących za tą zmianą (55%) dość wyraźnie przeważył nad tymi, którzy zmiany nie popierają (niemal 40%). Sześć procent niezdecydowanych świadczy o słabym nagłośnieniu problemu – dyskusja toczyła się głównie w parlamencie, obywatele niezaangażowani wkwestie gospodarki byli od niej raczej odizolowani. – Sama idea zmiany wartości liberta jest nadal żywa i posiada duże poparcie polityczne w Izbie Poselskiej – mówi Jan via Teutończyk, minister finansów i gospodarki. – Wynik tej sondy może mieć podłoże strachu przed zmianą. Obecny system waluty funkcjonuje bowiem od dawna. Sama reforma jest oczywiście słuszna i potrzebna. Chcemy zbliżyć naszą walutę do wartości realnej, którą znamy ze świata rzeczywistego. Ma to nam dać lepsze wyczucie pieniądza.
Dziś Sejm przyjął ustawę o zmianie wartości liberta. Zostanie ona wprowadzona wraz z początkiem nadchodzącego roku.

Autor: Henryk Leszczyński

10 komentarzy do “SOBOS: rząd dobry, liberta można mnożyć”

 1. Yaraeh komentuje:

  Przepraszam, ale nie zauważyłem, notatki odnośnie tego, kto jest autorem tejże reformy…

 2. Henryk Leszczyński komentuje:

  Yaraeh, ale nie wyżywaj się na mnie za to, co co ktoś taki a nie inny Ci zrobił. Moim skromnym nie zasłużyłem.

 3. Michał Łaski komentuje:

  Właściwie nie do końca wiem kto jest autorem tej reformy, ale wiem kto jest autorem projektu dzieki któremu zajął się tym sejm właśnie w tamtym momencie. To bardzo stary pomysł. Ja dodam, że może dzięki zbiego okoliczności dwa dni przed zgłoszeniem projektu rozmawiałem na ten temat z Piotrem Mikołajem…choć o takich zamiarach(zgłoszenia projektu) nie wiedziałem. A inicjatorem tej rozmowy byłem sam z siebie. Ale czy to ważne…kto, co, jak. Ważne, że taka reforma została zaakceptowana:)

 4. Jakub B. komentuje:

  Ja pierwszy raz usłyszałem o tym pomyśle z ust JKW Piotra Mikołaja. http://www.debata.sarmacja.org/9/

 5. Aaron komentuje:

  A mię to wali. Co to za dziecinada żeby za każdym razem się czepiać czyjego autorstwa jest pomysł? Działasz społecznie czy nie działasz? Jeśli nie to sobie c w kółeczku dodawaj i pobieraj opłaty za udostępnienie wytworów swojej głowy.

 6. Jakub B. komentuje:

  Nic dodać, nic ująć. :)

 7. Yaraeh komentuje:

  Aaron – czasy gdy tworzono Ad maiorem Dei Gloriam odeszły, gdy miejsce średniowiecza zajęło odrodzenie. Nie domagam się, aby ktoś na każdym kroku podkreślał autorstwo, ale miło by było o tym wspomnieć. Niby nic, a znaczy wiele.

 8. Piotr Mikołaj komentuje:

  Myślę jednak, że należało odnotować z kronikarskiej rzetelności, że projekt w Izbie Poselskiej wniósł i przeprowadził mój przedpiszcza…

 9. Henryk Leszczyński komentuje:

  Ad maiorem Dei gloriam to pic na wodę jest fotomontaż. Podpisywali się, czasem nawet na całą ścianę;]

 10. Jakub B. komentuje:

  Jeśli już, to moim zdaniem powinno się wyróżniać personalia pierwotnego autora, a Poseł Yaraeh nim nie był. Celem Redakcji Gońca Czarnoleskiego nigdy nie było umniejszanie czyjejś roli, jednak należy też uszanować indywidualne podejście Redaktora do sprawy. Widocznie uznał, że taka informacja dla szerokiej publiki nie jest wystarczająco istotna bądź o tym po prostu zapomniał. Przypominam, że to jest agencja prasowa, nie zaś tablica pamiątkowa.